ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Επιστροφή με τίτλο για την Κορακάκη

Χθες, η Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά το Τόκιο 2021, στους πανελλήνιους αγώνες σκοποβολής σταθερού στόχου στο Βύρωνα (23-24/10) κατακτώντας την πρώτη θέση στο ατομικό και την τρίτη στο ομαδικό.

Με την φετινή σεζόν σταδιακά να ολοκληρώνεται και να ξεκινάει ένας νέος Ολυμπιακός κύκλος ως το 2024, η Κορακάκη αγωνίστηκε στο σκοπευτήριο του Βύρωνα και κατέλαβε την πρώτη θέση στο αεροβόλο πιστόλι με 241,9 βαθμούς. Στη δεύτερη ολοκλήρωσε η Δανάη Λάμπρου με 230,4 και στην τρίτη η Ευαγγελία Αλεξοπούλου με 210,2. Στο ομαδικό αγώνισμα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με τις συναθλήτριές της, Ιωάννα και Χαρίκλεια Παναγιώτου. Οι βαθμοί που συγκέντρωσαν για τον σύλλογό τους, Ωρίωνα ήταν 1613. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα ΣΟΕΛ με 1650 βαθμούς και το ασημένιο ο ΖΕΥΣ με 1641. Η Ελληνίδα σκοπευτής με ένα χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στο Ρίο και δύο έκτες θέσεις στο Τόκιο, έχει λάβει και πρόσκληση να αγωνιστεί στο Presidential Cup που θα διεξαχθεί στην Πολωνία 3-10 Νοεμβρίου και στο οποίο μονάχα οι 12 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες από κάθε κατηγορία μπορούν να συμμετέχουν.

Στους πανελλήνιους αγώνες, στην κατηγορία των ανδρών, ο Διονύσης Κορακάκης κυριάρχησε τόσο στο ατομικό με 233,2 βαθμούς, όσο και στο ομαδικό. Ο Ωρίων ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με 1692 βαθμούς με τους Κορακάκη, Άγγελο Αγγελίδη και Θοδωρή Καρπίδα. Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα της 23/10: