ΤΕΝΙΣ

Επιστροφή στο τοπ20 η Σάκκαρη μετά από ένα χρόνο

Αν και η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό του Μαϊάμι όπεν, ανέβηκε στην 19η θέση του ράνκινγκ της WTA.

Η Ελληνίδα τενίστρια ξεκίνησε την χρονιά του 2021 με το τουρνουά στο Άμπου Ντάμπι στο οποίο έφτασε ως και τα ημιτελικά, όπως συνέβη και στο τρόπαιο Γκάμπιανς. Επόμενο βήμα ήταν το αυστραλιανό όπεν. Εξαιτίας όμως και της 14ημερης καραντίνας έχασε τον ρυθμό της και βρέθηκε εκτός γκραν σλαμ από τον πρώτο και όλας γύρο. Έκτοτε έπεσε από την 22η στην 25η θέση του ράνκινγκ.

Ερχόμενη στο Μαϊάμι η Σάκκαρη πέρασε απευθείας στον δεύτερο γύρο στον οποίο αντιμετώπισε με επιτυχία την Αράνξα Ρους με 2-0. Στον τρίτο επικράτησε επί της Λιουτνμίλα Σαμσόνοβα με 2-0 και στον τέταρτο επί της Τζέσικα Πέγκουλα με 2-1. Στα προημιτελικά κέρδισε το Νο2 του κόσμου και νικήτρια του φετινού ΑΟ Ναόμι Οσάκα με 2-0 και προκρίθηκε στον ημιτελικό.

Μπορεί να μην κατάφερε να ξεπεράσει την Καναδή Νο9 Μπιάνκα Αντρέσκου και να λάβει το εισιτήριο του τελικού αλλά η νίκη της στα προημιτελικά ήταν αρκετή για να την ανεβάσει έξι θέσεις. Με αυτό το τρόπο η Σάκκαρη θα είναι το Νο19 της κατάταξης το οποίο θα αποτελέσει και την καλύτερή της θέση στο ράνκινγκ ως τώρα.