STORY

Επιτέλους Ολυμπιακό μετάλλιο ο Κάβεντις

Αυτό που λαχταρούσε τόσο πολύ και για το οποίο ήταν διατεθειμένος να αλλάξει μέχρι και άθλημα κατέκτησε ο Μαρκ Κάβεντις ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο όμνιουμ. Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Ελία Βιβιάνι.

του Στέφανου Σουλιώτη

Το ασημένιο μετάλλιο στο πολυσύνθετο αγώνισμα του όμνιουμ στην ποδηλασία πίστας πανηγυρίζει από το βράδυ της Δευτέρας ο Μαρκ Κάβεντις. Στις δύο προηγούμενες απόπειρες σε Ολυμπιακούς Αγώνες ο Βρετανός ποδηλάτης δεν είχε καταφέρει να ανεβεί στο βάθρο και ένα μετάλλιο από την πιο μεγάλη αθλητική διοργάνωση ήταν το μοναδικό που δεν είχε προσθέσει στο κατά τ’άλλα πλουσιότατο βιογραφικό του. Ο Κάβεντις ξεκίνησε τον αγώνα των πόντων, που ήταν το έκτο και τελευταίο αγώνισμα του όμνιουμ, από τη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης. Έδωσε μάχη με τον Λάσε Νόρμαν Χάνσε από τη Δανία και τελικά κρατήθηκε δεύτερος μετά την ολοκλήρωση του όμνιουμ. Ο Βρετανός συγκέντρωσε συνολικά 194 βαθμούς, ενώ ο Χάνσε κατέλαβε την τρίτη θέση με 192. Νικητής της γενικής κατάταξης και χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Ιταλός Ελία Βιβιάνι με 207 βαθμούς ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικό αγώνα όλες αυτές τις ημέρες. Ο Κάβεντις έτρεξε για πρώτη φορά σε Αγώνες το 2008 καταλαμβάνοντας την ένατη θέση στο μάντισον. Τέσσερα χρόνια αργότερα τερμάτισε 29ος στην αντοχή της ποδηλασίας δρόμου. Στο όμνιουμ των γυναικών μετά από τρία αγωνίσματα προηγείται η Βρετανίδα Λόρα Τροτ με 118 βαθμούς, ακολουθεί η Ζολιέν Ντ’Ορ από το Βέλγιο με 110 και τρίτη είναι η Αμερικανίδα Σάρα Χάμερ με 108 βαθμούς. Εξάλλου την Τρίτη ξεκινάει την προσπάθειά του στο κέιριν ο Τζέισον Κένι. Ο 28χρονος μετράει ήδη δύο χρυσά μετάλλια στο Ρίο (ομαδικό σπριντ, ατομικό σπριντ) και πέντε συνολικά χρυσά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Αν νικήσει στο κέιριν θα φτάσει τα έξι χρυσά και θα ξεπεράσει τον Μπράντλεϊ Ουίγκινς που βρίσκεται στη δεύτερη θέση της λίστας των Βρετανών με τις περισσότερες νίκες σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Με βάση την ηλικία του Κένι, δεν αποκλείεται να τον δούμε να ξεπερνάει στο Τόκιο το 2020 και τον Κρις Χόι που αποτελεί τον Βρετανό με τα περισσότερα χρυσά μετάλλια σε Αγώνες (6).