Επιτέλους χρυσό μετάλλιο για τη Σέστρεμ

Δε θα φύγει τελικά από την Κοπεγχάγη η Σάρα Σέστρεμ δίχως να έχει κατακτήσει χρυσό μετάλλιο σε ατομικό αγώνισμα καθώς πριν από λίγο η Σουηδέζα κυριάρχησε στα 100μ. πεταλούδα.

H Σέστρεμ ήταν η νικήτρια κολυμπώντας σε 55.00 που είναι νέο ρεκόρ αγώνων για να αφήσει δεύτερη τη Γαλλίδα Μαρί Βατέλ που ολοκλήρωσε σε 55.97 και τρίτη τη Δανέζα Έμιλι Μπέκμαν με 56.22. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό μετάλλιο και για τη Σουηδία στη διοργάνωση που δεν τα πήγε και τόσο καλά.
Αργότερα η Σέστρεμ θα πέσει και στον τελικό των 50μ. ελεύθερο όπου προκρίθηκε με την καλύτερη επίδοση έχοντας κάνει 23.39 με τη Ρανόμι Κρομοβιτζοτζο να ακολουθεί με 29.53 και τη γηπεδούχο Περνίλε Μπλούμε με 26.62.
Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Ισπανία με τη Τζέσικα Βαλ στα 200μ. πρόσθιο η οποία με 2:18.41 έκανε εθνικό ρεκόρ. Δεύτερη η Δανέζα Ρίκε Μόλερ Πέντερσεν με 2:19.53 και στην τρίτη θέση η Φανί Λεκλουάζ από το Βέλγιο με 2:19.86.
Στα 100μ. ελεύθερο των ανδρών ο Ιταλός Λούκα Ντότο με 46.11 ήταν ο νικητής με τον αργυρό Ολυμπιονίκη Πίτερ Τίμερς από το Βέλγιο να ακολουθεί κάνοντας 46.54 και τρίτος ο Βρετανός Ντάνκαν Σκοτ με 46.64.
Στην Ιταλία πήγε και το χρυσό μετάλλια των 100μ. μεικτής, με τον Μάρκο Όρσι να κάνει την έκπληξη με 51.76 και τον Σεργκέι Φεσίκοφ από τη Ρωσία να είναι δεύτερος με 51.94. Στην τρίτη θέση ο Ολλανδός Κάιλ Στολκ με 51.99.
Η Μπογκλάρκα Κάπας κέρδισε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση κολυμπώντας σε 3:58.15 τα 400μ. ελεύθερο. Στη δεύτερη θέση η Γερμανίδα Σάρα Κόλερ με 3:59.12 και στην τρίτη η Τζούλια Χάσλερ από το Λίχτεσταϊν με 4:02.43.