«Έπνιξε» τους «μπέμπηδες»

Η μεγάλη έκπληξη στους αγώνες του κυπέλλου Ελλάδας ήρθε από τον Υδραϊκό, ο οποίος άφησε εκτός φάιναλ φορ της Βουλιαγμένη. Οι Υδραίοι νίκησαν 8-7 και θα παίξουν στις 29 Απριλίου με το ΝΟ Πατρών, για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Υδραϊκός συνεχίζει να μας εκπλήσσει ευχάριστα με τις εμφανίσεις του σε πρωτάθλημα αλλά και το κύπελλο πλέον. Οι νεοφώτιστοι νίκησαν με 8-7 τη Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας και την απέκλεισαν από το φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τεό Λοράντου μάλλον έμεινε στην πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα και αποχαιρετά νωρίς κάθε πιθανότητα διεκδίκησης του κυπέλλου. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, είχε πολλά εναλλαγές στο σκορ, όμως Βουλιαγμένη ήταν αυτή που πήγε στην τελευταία περίοδο με +2 (5-7). Η ομάδα του Δημήτρη Μαυρωτά ισοφάρισε σε 7-7 ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τη χαριστική βολή στην περσινή φιναλίστ του κυπέλλου έδωσε ο Βασίλης Εμμανουηλίδης, που διαμόρφωσε το τελικό 8-7. Ο Υδραϊκός θα αντιμετωπίσει στις 29 Απριλίου στην Πάτρα το ΝΟ Πατρών, ομάδα Α2 κατηγορίας, με το νικητή να παίρνει την πρόκριση για το φάιναλ φορ.
Παραλίγο να είχαμε και δεύτερη έκπληξη στο άλλο μεσημεριανό παιχνίδι της ημέρας στο Παλαιό Φάληρο. Η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου έχασε την πρόκριση από τον ΠΑΟΚ στη διαδικασία των πέναλτι με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να χάνει το τέταρτο πέναλτι για το Παλαιό Φάληρο και τον Δημήτρη Μιτελούδη να ευστοχεί για τον δικέφαλο κάνοντας το 3-5 στα πέναλτι. Η ομάδα του Πάνου Βέργου διατήρησε ως την τελευταία περίοδο ένα προβάδισμα δύο γκολ, που είχε από το πρώτο οκτάλεπτο, όμως στο φινάλε κατάφερε να το χάσει και να οδηγηθεί στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, που τελικά δεν του κόστισε. Ο ΠΑΟΚ είναι η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στο φάιναλ φορ, ενώ η δεύτερη θα προκύψει από το αποψινό παιχνίδι (20:00) του Παναθηναϊκού με τη Γλυφάδα.

Υδραϊκός-Βουλιαγμένη 8-7
Οκτάλεπτα 1-1, 3-3, 1-3, 3-0
Υδραϊκός (Δ. Μαυρωτάς) Βλοντάκης 2, Ι. Εμμανουηλίδης 1, Μπλάνης 1, Μπιτσάκος 1, Β. Εμμανουηλίδης 1, Γ. Μαυρωτάς 1, Κοκκινάκης 1
Βουλιαγμένη (Λοράντος) Μασμανίδης 2, Γούβης 2, Χρυσοσπάθης 1, Αφρουδάκης 1, Τίγκας 1

Π. Φάληρο-ΠΑΟΚ 12-14 (9-9, πέναλτι 3-5)
Οκτάλεπτα 2-4, 3-2, 1-2, 3-1
Π. Φάληρο (Βενετόπουλος) Ξενάκης 5, Σιώνης 4, Τσβέκτοβιτς 1, Φωκάς 1, Αμπατζόγλου 1
ΠΑΟΚ (Βέργος) Αληχανίδης 6, Σολανάκης 3, Βογιατζόγλου 2, Μιτελούδης 2, Σαρησάββας 1