Επτά άνδρες κάτω απο 2:05 και 4 γυναίκες κάτω από 2:20! (videos)

Τρομερός μαραθώνιος έγινε στο Ντουμπάι με συναρπαστικό φίνις και εξαιρετικές επιδόσεις καθώς επτά άνδρες δρομείς κατέβηκαν το 2:05 και τέσσερις γυναίκες το 2:20.

Νικητής του αγώνα ήταν το Μοσινέτ Γκερεμό κάνοντας ρεκόρ διαδρομής με 2:04:00. Ο 27χρονος δρομέας από την Αιθιοπία που δηλώθηκε στον αγώνα μόλις τέσσερις μέρες πριν από την εκκίνηση, έκανε τρομερο σπριντ στο τέλος για να κερδίσει τον αγώνα και να τον ακολουθήσουν άλλοι τέσσερις δρομείς με συνολική διοαφορά οκτώ δευτερολέπτων! Στον πρώτο μαραθώνιο της καριέρας του ο Λέουλ Γκεμπρεσιλάσε ήταν δεύτερος με 2:04:02, ο περσινός νικητής Ταμιράτ Τολά ήταν τρίτος με 2:04:06 και ακολούθησαν άλλοι τέσσερις κάτω από το 2:05:00 που είναι μοναδικό επίτευγμα στην ιστορία του μαραθωνίου, με τους έξι από τους επτά να κάνουν κάτω από 2:04:15!
Ανάλογα ήταν τα αποτελέσματα και στις γυναίκες. Η Ρόζα Ντερετζέ έκανε ρεκόρ διαδρομής με 2:19:17 και με την επίδοση αυτή, η δρομέας από την Αιθιοπία έγινε η 7η ταχύτερη όλων των εποχών. Για πρωτη φορά στην ιστορία του μαραθώνιου, τέσσερις γυναίκες κατέβηκαν το 2:20. Η Φεϊέσε Ταντέσε ήταν δεύτερη με 2:19:30, για να την ακολουθήσουν η Γεμπργκουάλ Μαλέσε και η περσινή νικήτρια με Γουόρκνες Ντεγκέφα με 2:19:36 και 2:19:53 αντίστοιχα.
Να σημειωθεί ότι οι 10 πρώτοι στους άνδρες ήταν όλοι από την Αιθιοπά ενώ στις γυναίκες στις 10 πρώτες υπήρχε μόνο μία εκτός Αιθιοπίας (η 8η ήταν από το Μπαχρέιν).