ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Επτά μετάλλια η Εθνική στο ευρωπαϊκό Κ23

Μεγάλες στιγμές για την ελληνική κωπηλασία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στα Γιάννενα.

Επτά μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές μας στους 9 τελικούς που πήραν μέρος εκ των οποίων 3 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα για να κατακτήσει την 3η θέση στον σχετικό πίνακα της διοργάνωσης.
Τα χρυσά κατέκτησαν στη δίκωπο οι Μαρία Κυρίδου-Χριστίνα Μπούρμπου, στο σκιφ η Αννέτα Κυρίδου και στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών οι Αντώνης Παπακωνσταντίνου-Πέτρος Γκαϊδατζής
Τα ασημένια η δίκωπος με τους Γιάννη Καλανδαρίδη-Θανάση Παλαιοπάνο και το τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών με τις Θεοχάρη Σοφία – Αραμπατζή Αγγελική – Βαρελοπούλου Έλενα – Καλίτσα Χρυσή.
Τα χάλκινα ο Στέφανος Ντούσκος στο σκιφ και το διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με τις Βαρβέρη – Βασιλειάδου Ελένη – Βαρελοπούλου Ελένη.

Από εκεί και πέρα  τα αδέλφια Άρης και Γιώργος Γραμμενιάτης κατέλαβαν την 5η θέση στη Δίκωπο ελαφρών βαρών, η Ευαγγελία Αναστασιάδου πήρε την 6η θέση στο Σκιφ ελ βαρών και οι Λεωνίδας Τζουμεζής – Δημήτρης Ζωγράφος – Λεωνίδας Παλαιοπάνος – Θεόδωρος Λαπίκωφ πήραν την πρώτη θέση στον μικρό τελικό και την 7η στη γενική κατάταξη της Τετρακώπου άνευ νέων Ανδρών.

Η διοργάνωση κύλησε άψογα και οι εκατοντάδες αθλητές που συμμετείχαν σ’ αυτή έδωσαν σκληρές μάχες στη λίμνη Παμβώτιδα κυνηγώντας το μετάλλιο και πρόσφεραν εντυπωσιακό θέαμα. Τα δε πληρώματα της ελληνικής Εθνικής oμάδας αποθεώθηκαν από τους θεατές τόσο κατά τις κούρσες όσο και στις απονομές.