Αποστολή Μελβούρνη: Επτάψυχος Φέντερερ στον ημιτελικό!

Μετά τον περσινό αποκλεισμό από τον Τσιτσιπά, ο Ρότζερ Φέντερερ πήγε να μείνει για άλλη μία φορά εκτός ημιτελικών του όπεν από τα χέρια του Αμερικανού Τένις Σάντγκρεν, όμως μετά από θαύμα, επέζησε.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Ο Φέντερερ δεν ήταν σίγουρα σε καλή μέρα σήμερα και φάνηκε να έχει αρκετά νεύρα. Πήρε εύκολα το πρώτο σετ σε 6-3 αλλά εξίσου εύκολα έχασε τα δύο επόμενα επόμενη τον εξαιρετικό 29χρονο που έκανε τον αγώνα της ζωής του και ήταν ανίκητος σχεδόν στην μπέις λάιν. Στο τέταρτο σετ ο Φέντερερ έσωσε τρία ματς πόιντς του Σάντγκρεν στο 5-4 και πήγε το ματς στο τάι μπρεικ. Με το σκορ στο 3-3, ο Αμερικάνός σκόνταψε λόγω ενός μπολγκερλ και έδειχνε να πονάει, αλλά στη συνέχεια πέτυχε 3 συνεχόμενους πόντους και απέκτησε τρία ακόμα ματς πόιντ. Ο επτάψυχος όμως Φέντερερ δεν έπεσε και έφερε το σκορ στο 6-6. Με άσσο ο Σάντγκρεν απέκτησε το 7ο(!) ματς πόιντ, το οποίο επίσης έχασε. Ο Φέντερερ πήρε τα πάνω του και τελικά κέρδισε το εφιαλτικό σετ με 10-8, οδηγώντας το ματς σε 5ο σετ.

Το 5ο σετ ήταν θέμα ψυχολογίας και εμπειρίας, καθώς ο ένας είχε ανοδική και ο άλλος καθοδική πορεία. Παρόλα αυτά στα πρώτα γκέιμ δεν έγινε μπρέικ. Ο Φέντερερ έκανε το μπαμ με μπρέικ στο 4-2 κα στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 5-2. Δεν κατάφερε το μπρέικ στο σερβίς του Σάντγκρεν που έκανε το 5-3, αλλά κλείδωσε τη νίκη στο αμέσως επόμενο γκέιμ με το δικό του σερβίς.

Το τελικό σκορ ήτα 6-3, 2-6, 2-6, 7-6(8), 6-3. Να θυμίσουμε ότι ο Ρότζερ Φέντερερ επέζησε με παρόμοιο τρόπο και από το ματς με το Μίλμαν, όπου στο 5ο και καθοριστικό σετ ήταν πίσω στο τάι μπρέικ με 8-4 και όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη.