«Έσπασαν» καρδιές

Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής κερδίζοντας τον Εθνικό με 11-10. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Γιώργος Αφρουδάκης σε ένα ματς που «έσπασαν» καρδιές.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι με γκραν γκινιόλ φινάλε έγινε στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, όπου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 11-10 τον Εθνικό και έμεινε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία. Ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με 7-6. Ο «αυτοκράτορας» Εθνικός όμως ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα με 9-8 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο ισοφάρισε και προηγήθηκε με τον Θεοδωρόπουλο 2.55 πριν το φινάλε, ο Βουλγαράκης ισοφάρισε 1.30 λεπτό πριν τη λήξη σε 10-10 και ο πολύπειρος Γιώργος Αφρουδάκης (φωτογραφία) με γκολ 42 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η σπουδαία νίκη του Παλαιού Φαλήρου επί της Χίου, με το ματς να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων στο τρίτο οκτάλεπτο αλλά και η νίκη του Υδραϊκού επί της Γλυφάδας, η οποία παραμένει στο μηδέν. Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής η παρουσία του Νηρέα Λαμίας, ο οποίος αυτή την αγωνιστική παρουσιάστηκε ιδιαίτερα αξιόμαχος και ηττήθηκε με 12-9 από το Καλαμάκι έχοντας έντονα παράπονα από τη διαιτησία.

Παναθηναϊκός-Εθνικός 11-10
Οκτάλεπτα 2-4, 4-2, 2-3, 3-1
Παναθηναϊκός (Λούδης) Κουρλιάφτης 3, Θεοδωρόπουλος 2, Αφρουδάκης 2, Δερμιτζάκης 2, Παπαδόγκωνας 1, Καλογεράκος 1
Εθνικός (Κουντουδιός) Χατζηκυριακάκης 4, Κουτσιαλής 1, Βουλγαράκης 1, Καρούντζος 1, Κόχειλας 1, Μπεριστιάνος 1, Αργυρόπουλος 1

Π. Φάληρο-Χίος 8-6
Οκτάλεπτα 0-2, 2-2, 3-0, 3-2
Π. Φάληρο (Βενετόπουλος) Ξενάκης 2, Σιώνης 2, Τσβέκτοβιτς 1, Φωκάς 1, Τσάγγαρης 1, Παπαναστασίου 1