ΕΘΝΙΚΑΡΑ κέρδισε την παγκόσμια πρωταθλήτρια στο σπίτι της!

Πολύ μεγάλη εμφάνιση και τεράστια νίκη για την Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών που νίκησε την κάτοχο του παγκόσμιου τίτλου μέσα στο σπίτι της, στην πρεμιέρα των προκριματικών ομίλων του γιουρόπα καπ.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και με τον Άγγελο Βλαχόπουλο πήρε αμέσως το προβάδισμα και τη διαφορά των δύο τερμάτων με 2-0 για να μειώσει ο Λορέν Φάτοβιτς πριν κλείσει η πρώτη περίοδος και να ισοφαρίσει στα μέσα της δεύτερης ο Άντα Βουκίσεβιτς. Ωστόσο, ένα γκολ στον έξτρα παίκτη για την Εθνική με τον Γιώργο Δερβίση, της έδωσε και πάλι το προβάδισμα για να κλείσει το ημίχρονο 3-2. Ο Βουκίσεβιτς ισοφάρισε και πάλι στην τρίτη περίοδο κάνοντας το 3-3, ομως η Εθνική είχε και πάλι τις απαντήσεις με τον Χριστόδουλο Κολόμβο από τη θέση του φουνταριστού και το νεαρό Αλέξανδρο Παπαναστασίου για να πάρει και πάλι το προβάδισμα με δύο γκολ (5-3). Η διαφορά έφτασε στην τέταρτη περίοδο και στα τρία γκολ με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου (6-3) για να απαντήσουν οι Κροατες στον έξτρα παίκτη με τον Γιόσιπ Βρλιτς (6-4). Στα τέσσερα λεπτά που απέμειναν οι άμυνες ήταν εξαιρετικές για να ολοκληρωθεί ο αγώνας στο 6-4, με την Εθνική να είναι η μεγάλη νικήτρια.
Oκτάλεπτα 2-1, 1-1, 2-1, 1-1
Ελλάδα (Βλάχος) Δερβίσης 1, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 2, Βλαχόπουλος 2.
Κροατία (Τούτσακ) Φάτοβιτς 1, Βουκίσεβιτς 2, Βρλιτς 1.
Στο παιχνίδι με το οποίο ξεκίνησε ο ομιλος στο Σπλιτ, η Σερβία δεν αντιμετώπισε απολύτως κανένα πρόβλημα με την αδύναμη Μάλτα την οποία και νίκησε 17-3 χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα.
Αύριο στις 18:30 η Εθνική θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, ενώ οι αγώνες θα ξεκινήσουν νωρίτερα με την Ολλανδία να αντιμετωπίζει στις 11:30 το πρωί τη Μάλτ και το βράδυ στις 20:00 την Κροατία.