Connect with us

ΣΤΙΒΟΣ

Έτοιμη η Αναγέννηση του στίβου με 10 επιτροπές και 123 μέλη!

Published

on

Νέος αέρας στον χώρο του στίβου και δυναμική παρουσία από την ανεξάρτητη αθλητική Κίνηση για την «Αναγέννηση» του κλασικού αθλητισμού, που προχωρώντας στην δεύτερη και ουσιαστικότερη φάση της οργάνωσής της, ανακοίνωσε σήμερα τα 123 ονόματα που συνθέτουν τις 10 πρώτες επιτροπές της Κίνησης.

Όπως αναφέρει και στην ανακοίνωσή της η «Αναγέννηση»:

Είναι οι βασικές επιτροπές που έπρεπε να δημιουργήσουμε για να υπάρχει ετοιμότητα και να λειτουργήσουν το επόμενο διάστημα με σκοπό να εμπλουτίσουν, να βελτιώσουν και να εξελίξουν το πρόγραμμα της Κίνησης για τον ελληνικό στίβο, το οποίο και θα παρουσιαστεί επίσημα στο 1o Συνέδριο της Αναγέννησης τους προσεχείς μήνες στην Αθήνα.

Μετά την πρό μερικών εβδομάδων ανακοίνωση του 85μελούς Κεντρικού Συμβουλίου της Αναγέννησης, που αποτελεί και το ανώτατο διοικητικό όργανο της Κίνησης, έρχεται η σημερινή ανακοίνωση με τα 123 ονόματα των δέκα πρώτων επιτροπών, για να αποκαλύψει τη δυναμική της Αναγέννησης στον χώρο του κλασικού αθλητισμού, η οποία είναι ξεκάθαρο πλέον πως εκφράζει τη μεγάλη πλειοψηφία σωματείων, στελεχών και προπονητών του στίβου.

Από την ανάγνωση και μόνο των 123 ονομάτων αυτών των δέκα επιτροπών, γίνεται αντιληπτό ότι πρόκειται για κορυφαία ονόματα στους τομείς τους, προερχόμενα απ’ όλους τους χώρους και είναι μία ομάδα στελεχών πρώτης γραμμής από την ευρύτερη οικογένεια του αθλητισμού, που όμοιά της δεν υπήρξε ποτέ πρίν στον χώρο του στίβου κάτω από την ίδια στέγη κι αυτή είναι η πιο ευχάριστη εξέλιξη για το άθλημα.

«Είναι ιδιαίτερη τιμή για την ‘’Αναγέννηση’’ η συμπόρευση των αξιόλογων και έμπειρων στελεχών του στίβου, προπονητών και επιστημόνων. Όλοι μαζί θα συνδιαμορφώσουμε την πρόταση για την επόμενη μέρα του κλασσικού αθλητισμού στην Ελλάδα.

Προχωράμε για το 1ο Συνέδριο της Αναγέννησης με πίστης στις δυνάμεις μας και πεποίθηση ότι κάνουμε το καθήκον μας για να δημιουργήσουμε μια νέα εποχή για την νεολαία και τον ελληνικό αθλητισμό.

Το επόμενο βήμα θα είναι η διεύρυνση του Κεντρικού Συμβουλίου της Αναγέννησης με νέες προσχωρήσεις και συστρατεύσεις άξιων στελεχών που θέλουν να προσφέρουν και να συνεισφέρουν στη μεγάλη μας προσπάθεια!» δήλωσε ο γραμματέας της Αναγέννησης και μέλος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ Βασίλης Οικονόμου, στέλνοντας μήνυμα πως δεν θα αργήσει η ώρα που τα στελέχη της Αναγέννησης θα κληθούν να υλοποιήσουν αυτό το πρόγραμμα, ώστε να έρθει η πραγματική Αναγέννηση στον ελληνικό στίβο όπως ακριβώς την έχουν οραματιστεί τα μέλη της.

Στο ίδιο μήκος κύματος η υποψήφια πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, επίσης μέλος του ΔΣ και ηγετικό στέλεχος της Αναγέννησης, Τασούλα Κελεσίδου, που τόνισε με ικανοποίηση:

«Είναι πολύ αισιόδοξη και ευχάριστη εξέλιξη αυτή η συσπείρωση και συστράτευση ανθρώπων του στίβου απ’ όλη την Ελλάδα, που έχουν αγκαλιάσει, στηρίξει και εμπνευστεί από την Αναγέννηση. Από τα μηνύματα που δεχόμαστε αντιλαβανόμαστε την ευθύνη μας απέναντι στα σωματεία και τους προπονητές, για να οδηγήσουμε όλοι μαζί τον ελληνικό στίβο σε ένα καλύτερο μέλλον, είμαστε έτοιμοι να ανταποκριθούμε σε κάθε πρόκληση και να δώσουμε τις λύσεις που θα χρειαστεί το άθλημα και οι άνθρωποι του».

ΟΙ 10 ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΤΗΣ “ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ” ΜΕ ΤΑ 123 ONOMATA

1.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΕΓΑΣ

1.Αλεξόπουλος Αλέξης
2.Βασιλειάδης Ηλίας
3.Δημότσιος Στέλιος

2.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΥΨΗΛΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Γκατσιούδης Κώστας (διοικητικός ΣΕΓΑΣ)

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ

1.Γιαννουλάκης Αντώνης (ταχύτητες/εμπόδια)
2.Κεφαλόπουλος Ναπολέων (μαραθώνιος/βάδην)
3.Κουτσούκης Δημήτρης (ρίψεις)
4.Παπαδημητρίου Αντώνης (ρίψεις/ακόντιο)
5.Παπαχρήστος Χρήστος (ημιαντοχές/αντοχές)
6.Σαρασλανίδης Πλούταρχος (ταχύτητες/εμπόδια)
7.Συμεωνίδης Παναγιώτης (άλματα/επί κοντώ)
8.Τσώνης Νίκος (διοικητικός ΣΕΓΑΣ)

ΜΕΛΗ

1.Δαμασκηνός Δημήτρης (εκπρόσωπος ΠΕΠΚΑ)
2.Καθηνιώτης Τόλης (άλματα)
3.Καρδάκος Γιώργος (ταχύτητες, σκυτάλες)
4.Κωνσταντινίδης Αντώνης (ημιαντοχές)
5.Μπακατσάκη Σοφία (άλματα)
6.Ουζούνη Πόπη (διοικητική ΣΕΓΑΣ)

3.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Παπαδιάς Χάρης (διοικητικός ΣΕΓΑΣ)

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ

1.Ανδρέογλου Μάκης (σύνθετα, Μακεδονία)
2.Βαρσάμης Νίκος (άλματα/επί κοντώ, Μακεδονία)
3.Δαγκόγλου Γιάννης (αντοχές/μαραθώνιος, Πελοπόννησος)
4.Δρακόπουλος Κώστας (ρίψεις, Πελοπόννησος)
5.Καρρές Σταύρος (ημιαντοχές/αντοχές, Αττική)
6.Παππάς Δημήτρης (εκπρόσωπος ΠΕΠΚΑ)
7.Παυλακάκης Άγγελος (διοικητικός ΣΕΓΑΣ)
8.Περιστέρης Θανάσης (σύνθετα, ρίψεις/ακόντιο, Αττική)
9.Χατζηϊωάννου Βενετία (άλματα, Στ.Ελλάδα)
10.Χήτας Κώστας (ταχύτητες/εμπόδια, άλματα, Μακεδονία)

4.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΩΜΑΤΕΙΑΚΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Δαμασκηνός Δημήτρης (Αττική)

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ

1.Βενέρης Βασίλης (Πελοπόννησος)
2.Ζαμπέλης Βασίλης (Αττική)
3.Κατσίκας Φώτης (Μακεδονία)
4.Κουβαράς Νίκος (Πελοπόννησος)
5.Μάγος Σταμάτης (Ν.Αιγαίο)
6.Μασούρας Κώστας (Θεσσαλία)
7.Μίαρης Ναπολέων (Ν.Αιγαίο)
8.Παράσχος Ηλίας (Μακεδονία)
9.Πίτσας Γιάννης (Αττική)
10.Τζήκας Γιάννης (Β.Αιγαίο)

ΜΕΛΗ

1.Ακριβούλης Γιάννης (Θεσσαλία)
2.Δεληντζόγλου Χρήστος (Θράκη)
3.Δουλτσίνου Κατερίνα (Μακεδονία)
4.Ζώρζος Γιώργος (Αττική)
5.Κεχαγιάς Σωτήρης (Μακεδονία)
6.Κουβαράς Κώστας (Πελοπόννησος)
7.Παπαδόπουλος Σπύρος (Μακεδονία)
8.Παυλόπουλος Παναγιώτης (Πελοπόννησος)
9.Ρωσιάδου Ελεονώρα (Μακεδονία)
10.Σαλαμάνης Κώστας (Μακεδονία)
11.Σκαπέτης Δημήτρης (Στ.Ελλάδα)
12.Τζήλιος Γεράσιμος (Ιόνιο)
13.Τούμπας Βαγγέλης (Μακεδονία)
14.Φιλανδαράκης Νίκος (Κρήτη)

5.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ: ΣΤΑΔΙΟΥ-ΔΡΟΜΟΥ-ΒΟΥΝΟΥ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Τσώνης Νίκος (διοικητικός ΣΕΓΑΣ)

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ

1.Αναστασίου Γιώργος (Ήπειρος)
2.Δάδα Αριάδνη (Αττική)
3.Δεμερτζής Δημήτρης (Στ.Ελλάδα)
4.Διαλυνάς Κώστας (Κρήτη)
5.Μπεκρής Σπύρος (Στ.Ελλάδα)
6.Οικονόμου Γιάννης (Αττική)
7.Ποδιώτης Γιάννης (Μακεδονία)
8.Τασόπουλος Άλκης (Μακεδονία)
9.Τζουβάρας Γιώργος (Μακεδονία)

ΜΕΛΗ

1.Δεμερτζής Βασίλης (Β.Αιγαίο)
2.Ζησόπουλος Βησσαρίων (Θεσσαλία)
3.Μάλλιαρης Γιώργος (Αττική)
4.Παυλακάκη Βάσω (Θράκη)
5.Πέχας Σταύρος (Στ.Ελλάδα)
6.Τάνταρος Γιώργος (Πελοπόννησος)
7.Τζαναβάρας Παύλος (Πελοπόννησος)
8.Χαραμής Παναγιώτης (Αττική)
9.Χωρινού Άννα (Θράκη)

6.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ & ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Βούρος Γιάννης (Αττική)

ΜΕΛΗ

1.Αλεξόπουλος Αλέξης (Αττική)
2.Βασιλειάδης Ηλίας (Μακεδονία)
3.Βουρδόλης Θόδωρος (Θράκη)
4.Δημότσιος Στέλιος (Θεσσαλία)
5.Κολόκας Παντελής (Ήπειρος)
6.Μιχελής Γιάννης (Θράκη)
7.Μπαρμπάκος Βαγγέλης (Αττική)
8.Παπαδόπουλος Πέτρος (Πελοπόννησος)
9.Πεγλερίδης Δημήτρης (Πελοπόννησος)
10.Σαχίνης Ζάκος (Θεσσαλία)

7.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΡΙΤΩΝ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Μπόλλας Γιάννης (διοικητικός ΣΕΓΑΣ)

ΜΕΛΗ

1.Αστεριάδης Παναγιώτης (Μακεδονία)
2.Γκοτσοπούλου Γεωργία (Πελοπόννησος)
3.Διαλυνάς Κώστας (Κρήτη)
4.Καραγιαννίδου Κική (Μακεδονία)
5.Καρυώτης Μάκης (Μακεδονία)
6.Μπαρμπαγιάννης Γιάννης (Θράκη)
7.Μπάρκα Ελπινίκη (Ήπειρος)
8.Πασχαλέρη Ζωή (Μακεδονία)
9.Σουβλάκης Μανώλης (Αττική)
10.Τουρσουνίδου Μαρία (Θεσσαλία)

8.ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ:
α) ΥΓΕΙΑΣ & ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ (ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ-ΨΥΧΙΚΗΣ),
β) ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ (ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ)

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Κρητικός Νεοκλής (Πελοπόννησος)

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ

1.Αραμπατζή Φωτεινή (Μακεδονία)
2.Αυθίνος Γιάννης (Αττική)
3.Γιαννόπουλος Ανδρέας (Κρήτη)
4.Κουτλιάνος Νίκος (Μακεδονία)
5.Σαρασλανίδης Πλούταρχος (Μακεδονία)
6.Σμυρνιώτου Αθανασία (Αττική)

ΜΕΛΗ

1.Κατσάρας Γιάννης (Θεσσαλία)
2.Κούρτης Φώτης (Αττική)
3.Μαρσέλλου Μιμή (Αττική)
4.Μαρτινίδης Κώστας (Θράκη)
5.Μουρτζιάπης Θανάσης (Στ.Ελλάδα)
6.Μπάτσικας Γιώργος (Θεσσαλία)
7.Τσικούρης Γιώργος (Αττική)
8.Τσορμπατζούδης Χαράλαμπος (Μακεδονία)

9.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ

1.Ρετσινά Κωνσταντίνα (διοικητική ΣΕΓΑΣ)

ΜΕΛΗ

1.Διαπούλης Αριστοτέλης (Άνδρος)
2.Καλτσάτης Χρήστος (Κώς)
3.Καννά Κατερίνα (Πάρος)
4.Κοντούδης Μιχάλης (Χίος)
5.Λιβάνιος Στέλιος (Μήλος)
6.Μάγος Κυριάκος (Ρόδος)
7.Μάργαρης Γιώργος (Ζάκυνθος)
8.Μάστορας Γρηγόρης (Κέρκυρα)
9.Μπούμπουρα Σταυρούλα (Λήμνος)
10.Σαρρή Σταυρούλα (Ρόδος)
11.Στείρος Σταύρος (Χίος)
12.Τζωρτζινάκης Μιχάλης (Κρήτη)
13.Τομπάς Πλάτων (Νάξος)
14.Χατζηνικολάου Γιάννης (Σάμος)

10.ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ:
ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ-ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΣ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

1.Νικολάου Γιάννης

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ

1.Αλεξόπουλος Αλέξης (Αττική)
2.Ανδρεάδης Χαράλαμπος (Μακεδονία)
3.Ανδριόπουλος Σπύρος (Αττική)
4.Βασιλειάδης Ηλίας (Μακεδονία)
5.Βούρος Γιάννης (Αττική)
6.Δασκαλάκης Στέλιος (Κρήτη)
7.Δημότσιος Στέλιος (Θεσσαλία)
8.Κολόκας Παντελής (Ήπειρος)
9.Κρητικός Νεοκλής (Πελοπόννησος)
10.Τζέτζης Γιώργος (Μακεδονία)

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr