STORY

Ετσι έγινε «θρύλος»

Ο Τσαντ Λε Κλος θυμάται την κούρσα που σημάδεψε την ζωή του. Ήταν ο τελικός των 200μ. πεταλούδα στο Λονδίνο, όπου κέρδισε τον Μάικλ Φελπς.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η νίκη του Τσαντ Λε Κλος στον τελικό των 200μ. πεταλούδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου δεν ήταν απλά μία νίκη και ένα χρυσό μετάλλιο. Ήταν ένας αγώνας ορόσημο στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων και φυσικά ο αγώνας, που άλλαξε τη ζωή του Νοτιοαφρικανού κολυμβητή. Ήταν η κούρσα στην οποία μπήκε τέλος στην κυριαρχία του μεγάλου Μάικλ Φελπς στο συγκεκριμένο αγώνισμα.
Όταν ο Αμερικανός ανέβαινε στον βατήρα του έκτου διαδρόμου έβλεπε μπροστά του το 15ο Ολυμπιακό του μετάλλιο και το τρίτο συνεχόμενο χρυσό στα 200μ. πεταλούδα. Δίπλα του, στον διάδρομο 5, στεκόταν ένας 20χρονος Νοτιοαφρικανός, ο Τσαντ Λε Κλος, που ήδη είχε πραγματοποιήσει το όνειρό του να βρεθεί σε έναν Ολυμπιακό τελικό δίπλα στο είδωλό του. Όλα πήγαιναν βάσει σχεδίου για τον Φελπς, που ήταν μπροστά στα 50 και τα 100μ., έχοντας μία διαφορά 0.38 δευτερολέπτων από τον Ιάπωνα Τακέσι Ματσούντα μετά την τελευταία στροφή και άλλα 0.2 δευτερόλεπτα πιο πίσω στην τρίτη θέση τον Λε Κλος. Ο Νοτιοαφρικανός κάλυψε κάπως τη διαφορά αλλά εξακολουθούσε να είναι πίσω από τον Φελπς, πέντε μέτρα πριν τον τερματισμό.
«Θυμάμαι να ακουμπάω τον τοίχο και να μην γνωρίζω τι έχει συμβεί. Ήξερα ότι ήμουν κοντά στο χρυσό αλλά πάλι νόμιζα ότι το πήρε ο Φελπς. Ξαφνικά είπα από μέσα μου: ‘Δεν συναγωνίζεται τον οποιονδήποτε. Συναγωνίζεται τον κορυφαίο όλων των εποχών’. Θυμάμαι ότι στις τελευταίες δύο χεριές όταν έβαζα το κεφάλι μου μέσα έλεγα: ‘Πρέπει να το χτυπήσω τέλεια’. Θυμάμαι πόσο τέλεια ήταν. Θυμάμαι να κοιτάζω τον τοίχο και να σκέφτομαι: ‘Αποκλείεται. Δεν θα μπορούσα ποτέ να κερδίσω αυτή την κούρσα», περιγράφει ο μεγάλος της πρωταγωνιστής.

Σταματώντας το χρονόμετρο στο 1:52.96, επίδοση που αποτελούσε ρεκόρ Αφρικής, ο Λε Κλος μόλις είχε κάνει μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στους Αγώνες του 2012. Με τον Φελπς να μην πατάει σωστά το χρονόμετρό του, ο Νοτιοαφρικανός κέρδισε με διαφορά μόλις 0.05 δευτερόλεπτα και έβαλε τέλος στη δεκαετή κυριαρχία του Αμερικανού στο αγώνισμα. Ο Φελπς πήρε βέβαια τη ρεβάνς τρεις μέρες μετά τον τελικό των 100μ. πεταλούδα, όπου νίκησε τον Λε Κλος με διαφορά 0.21 δευτερόλεπτα αλλά στο 200άρι η ιστορία είχε ήδη γράψει. Μετά την αποχώρηση του μεγάλου αντιπάλου του, ο Νοτιοαφρικανός βρήκε ελεύθερο πεδίο και κατέκτησε το χρυσό στο παγκόσμιο της Βαρκελώνης τόσο στα 100 όσο και στα 200μ. πεταλούδα.
Ήταν το αποκορύφωμα της ανοδικής πορεία τους κολυμβητή από το Ντέρμπαν, που έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στη διεθνή σκηνή το 2010, στους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων της Σιγκαπούρης, όπου κατέκτησε πέντε μετάλλια στα πέντε αγωνίσματα που συμμετείχε, μεταξύ αυτών και ένα χρυσό στα 200μ. μικτή ατομική. Επόμενοι στόχοι του είναι να καταρρίψει το παγκόσμιο ρεκόρ του Φελπς στα 200μ. πεταλούδα, που είναι 1:51.51 και κρατάει από το 2009, να γίνεται ταχύτερος κάθε χρόνο στην πεταλούδα αλλά και να κυριαρχήσει και σε άλλα στυλ, το ελεύθερο και τη μικτή ατομική. Όπως ακριβώς δηλαδή και το είδωλό του.