Euro Cup: Δύσκολος αγώνας και ήττα για τον ΝΟ Βουλιαγμένης

Ηττήθηκε η ομάδα πόλο ανδρών του ΝΟ Βουλιαγμένης στον πρώτο ημιτελικό αγώνα του Euro Cup, μετά από δύσκολο αγώνα με το Όρβοσι στην ουγγρική πρωτεύουσα.

Η ομάδα του Χρβόγια Κολιάνιν έκανε αξιοπρεπή προσπάθεια όμως η ομάδα του Όρβοσι έδειξε την ανωτερότητά της στον συγκεκριμένο αγώνα. Παίρνοντας το προβάδισμα από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτα, με δύο τέρματα διαφορά, οι Ούγγροι μπήκαν πολύ δυναμικά και αιφνιδίασαν τον ΝΟΒ που δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα κατά τη διάρκεια ολόκληρου του δευτέρου οκταλέπτου 93-0 επιμέρους σκορ). Έτσι το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Όρβοσι να προηγείται με πέντε τέρματα (7-2 ημίχρονο) και παρ’ όλο που οι παίκτες του ΝΟΒ έκαναν αξιόλογες προσπάθειες να ισοφαρίσουν, δεν τα κατάφεραν. Ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 10-7 για το Όρβοσι και ο ΝΟΒ τώρα θα έχει το δύσκολο έργο της ανατροπής αφού στον επαναληπτικό αγώνα στον Λαιμό θα χρειαστεί να επικρατήσει με τουλάχιστον τέσσερα γκολ διαφορά ώστε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Ο επαναληπτικός αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 10 Απριλίου.
Οκτάλεπτα: 4-2, 3-0, 2-3, 1-2.
Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λέβαϊ, Σζιλάντι, Μανκέρτζ 1, Βαρνάι, Σαλαμόν 1, Τσατσόφσκι 2, Ντάλα 3, Τοθ 1, Ερντελίι 2, Μπουριάν 1, Μπουντσχού 1, Χαράι 1, Ντέβαϊ.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφράγκης, Γκιουβέτσης, Τρούλος 1, Γούβης 2, Αφρουδάκης 1, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος 1, Κουρουβάνης, Λοζίνα 1, Μπάσιτς, Ανδρεάδης.