Euro cup: Προσπάθησε αλλά ηττήθηκε ο Απόλλωνας

Έπεσε… μαχόμενος ο Απόλλων Σμύρνης στον τελευταίο προκριματικό αγώνα, με τη δυνατή Σζολνόκι, και δεν θα προκριθεί στη φάση των 16 του Euro Cup.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Ούγγρους να παίρνουν το προβάδισμα με ένα γκολ και να διαμορφώνουν διαφορά δύο τερμάτων στο ημίχρονο (6-4). Οι παίκτες του Απόλλωνα αντέδρασαν καλά στο τρίτο οκτάλεπτο, φέρνοντας επιμέρους σκορ 4-4, ενώ στην τελευταία περίοδο μπήκαν δυναμικά με στόχο αρχικά να ισοφαρίσουν. Με γκολ του Γούνα η διαφορά έπεσε στο ένα γκολ όμως ο Φιλίποβιτς της Σζολνόκ εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και και διαμόρφωσε το τελικό 13-11. Έτσι, ο Απόλλωνας παραμένει στην τρίτη θέση του εβδόμου ομίλου με 3 βαθμούς και δεν περνά στη φάση των 16. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Απόλλωνας, παρ’ ότι δεν προκρίθηκε, έκανε καλή εμφάνιση και άφησε θετικά εντυπώσεις.
Οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 4-4, 3-3.
Σζολνόκι (Ζίβκο Γκότσιτς): Νάγκι, Ανγκιάλ, Ντόρι 1, Σεγκάλμι 2, Νάγκι 2, Πιγιέτλοβιτς 1, Κόβαξ 1, Κοναρίκ, Φιλίποβιτς 4, Ντράσοβιτς 2, Τελέκι, Μπανιάι.
Απόλλων Σμύρνης (Νικόλαος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου 1, Δερμιτζάκης 1, Χατζηκυριακάκης, Τωράκης, Μίτροβιτς 1, Βιτέγιας, Μοσκόφ 3, Γούνας 4, Γονιωτάκης Κορδέρας, Σωλανάκης 1, Καβουσάνος.