Connect with us

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ευρωχάντμπολ 2020: Έξω η Γαλλία!

Published

on

Νωρίς αποχαιρετά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα χάντμπολ των ανδρών η Γαλλία που ηττήθηκε σήμερα από τη Νορβηγία και μένει εκτός κυρίως ταμπλό.

Με τον Σάντερ Σάγκοσεν να σημειώνει 10 γκολ, οι Νορβηγοί κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ του ημιχρόνου (15-14 υπέρ της Γαλλίας) για να φτάσουν στη νίκη με 28-16 στο κατάμεστο από 8.532 θεατές Σπέκτρουμ του Τρόντχαϊμ. Η Νορβηγία πήρε μια σπουδαία νίκη και άφησε εκτός την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2014 Γαλλία σε συνδυασμό και με τη νίκη της Πορτογαλίας επί της Βοσνίας / Ερζεγοβίνης με 27-24. Η τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου είναι τυπική διαδικασία.
Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στο Γκέτεμποργκ όπου η Σλοβενία που έχει στον πάγκο της το Σουηδό προπονητή Λούμπομιρ Βράνιες (που έχει σέρβικη καταγωγή) έκλεισε το σπίτι της Σουηδίας επικρατώντας 21-19 (10-9).
Από τις αναμετρήσεις του πρώτου ομίλου, ξεχώρισε η νίκη της Αυστρίας επί της Ουκρανίας με 34 – 30 που της χάρισε και την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό.

Τα σημερινά αποτελέσματα

2ος όμιλος – Βιέννη (Αυστρία)
Τσεχία – Σκόπια 27-25
Αυστρία – Ουκρανία 34-30
Βαθμολογία
1. Αυστρία 4 (66-59)
2. Τσεχία 2 (56-57)
3. Σκόπια 2 (51-52)
4. Ουκρανία 0 (55-60)
Επόμενη αγωνιστική (14/1)
Αυστρία – Σκόπια
Ουκρανία – Τσεχία

4ος όμιλος – Τρόντχαϊμ (Νορβηγία)
Πορτογαλία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη 27-24
Γαλλία – Νορβηγία 26-28
Βαθμολογία
1. Νορβηγία 4 (60-52)
2. Πορτογαλία 4 (55-49)
3. Γαλλία 0 (51-56)
4. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 0 (50-59)
Επόμενη αγωνιστική (14/1)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη – Γαλλία
Πορτογαλία – Νορβηγία

6ος όμιλος – Γκέτεμποργκ (Σουηδία)
Ελβετία – Πολωνία 31-24
Σουηδία – Σλοβενία 19-21
Βαθμολογία
1. Σλοβενία 4 (47-42)
2. Σουηδία 2 (53-42)
3. Ελβετία 2 (52-58)
4. Πολωνία 0 (47-57)
Επόμενη αγωνιστική (14/1)
Ελβετία – Σλοβενία
Πολωνία – Σουηδία

Αύριο ολοκληρώνεται η φάση των ομίλων σε Γκρατς, Τρόντχαϊμ και Μάλμε, όπου αναμένεται να δούμε δυνατές αναμετρήσεις. Μία απ’ αυτές είναι για τον 1ο όμιλο με το Μαυροβούνιο να αντιμετωπίζει τη Λευκορωσία με τη νικήτρια ομάδα να περνάει στην επόμενη φάση. Αντίθετα το άλλο ματς του ομίλου είναι διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς τόσο η Σερβία, που έχει ήδη αποκλειστεί, όσο και η Κροατία, η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση (ως πρώτη) στην επόμενη φάση, είναι αδιάφορες. 
Στον τρίτο όμιλο, η ήδη αποκλεισμένη Λετονία θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία που θέλει τη νίκη, ενώ η πρωτοπόρος Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.
Τέλος στον 5ο όμιλο, τον όμιλο της «φωτιάς» μετά από τη νίκη της Ισλανδίας κόντρα στη Δανία, η παγκόσμια πρωταθλήτρια θα ψάξει για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση απέναντι στην Ουγγαρία, ενώ η ευχάριστη έκπληξη Ισλανδία θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία. 

Το αυριανό πρόγραμμα

1ος όμιλος – Γκρατς (Αυστρία)
19:15 Μαυροβούνιο – Λευκορωσία
21:30 Σερβία – Κροατία
Βαθμολογία
1. Κροατία 4 (58-44)
2. Λευκορωσία 2 (58-61)
3. Μαυροβούνιο 2 (43-48)
4. Σερβία 0 (51-57)

3ος όμιλος – Τρόντχαϊμ (Νορβηγία)
19:15 Λετονία -Γερμανία 
21:30 Ολλανδία -Ισπανία 
Βαθμολογία
1. Ισπανία 4 (66-48)
2. Γερμανία 2 (60-56)
3. Ολλανδία 2 (55-58)
4. Λετονία 0 (46-65)

5ος όμιλος – Μάλμε (Σουηδία)
19:15 Ισλανδία – Ρωσία 
21:30 Δανία – Ουγγαρία
Βαθμολογία
1. Ισλανδία 2 (31-30)
2. Ουγγαρία 2 (26-25)
3. Δανία 0 (30-31)
4. Ρωσία 0 (25-26) 

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες