ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ευρωχάντμπολ 2020: Θρίλερ 80 λεπτών!

Όχι μία αλλά δύο παρατάσεις χρειάστηκαν για να ξεκαθαρίσει ποια από τις Κροατία – Νορβηγία θα πάρει την πρόκριση για τον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος χάντμπολ των ανδρών.

Παρουσία 16.000 θεατών (στη συντριπτική τους πλειοψηφία Νορβηγοί) η Κροατία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 29-28 σε ημιτελικό 80 λεπτών! Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 12-10 υπέρ της Κροατίας, ο κανονικός αγώνας έληξε 23-23. Ακολούθησε η πρώτη παράταση με το σκορ να είναι 26-26 για να κερδίσει τελικά η Κροατία 29-28 και να πάρει την πρόκριση στον τελικό για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια.
Όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ να είναι 28-28. Η Νορβηγία κάνει βιαστική επίθεση με τον Ζέλικο Μούσα να κάνει το τελευταίο σουτ και να γράφει το 29-28 για την Κροατία στην Τέλε2 Αρένα της Στοκχόλμης.