European Silver League ανδρών: Κακό ποδαρικό για την Εθνική

Tην ήττα με 3-1 από την Αυστρία γνώρισε στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στο EL η Εθνική ανδρών στο Ίνσμπρουκ.

τουΔημήτρη Τυχάλα

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Εθνικής ομάδας σε επίσημο ματς από τη στιγμή που την ανέλαβε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος την τεχνική της ηγεσία. Η Εθνική ομάδα λογικό ήταν να παρουσιάσει αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, καθώς ήταν το πρώτο παιχνίδι της σεζόν (και είχαμε και κάποιες απουσίες), ωστόσο το ίδιο ίσχυε και για την Αυστρία με την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί τα 14 λάθη των γηπεδούχων στο δ’ σετ καθώς είχε μόλις 20% στην επίθεση (!!!). Κι όμως μέχρι το 18-16 ήταν μέσα στη διεκδίκηση του.

Τουλάχιστον πήραμε ένα σετ το οποίο δεν αποκλείεται στο φινάλε του ομίλου να αποδειχθεί καθοριστικό για τη μάχη της πρωτιάς που οδηγεί στον τελικό.

Στο ξεκίνημα οι Αυστριακοί έπαιξαν πολύ τον πρώτο χρόνο, με τον Βόλφαρτστάρτερ «Βόλφι» να μετρά 3/3 στις πρώτες τρεις επιθέσεις, ενώ ο ίδιος πήρε καθοριστικούς πόντους και στο τελείωμα του σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 13-13 και πήγε πόντο-πόντο ως το 16-16, αλλά με σερί 4-0 η Αυστρία πέρασε με 21-17, καθώς τα σερβίς του Μπούχεγκερ είχαν χαλάσει την ελληνική υποδοχή. Η Εθνική μείωσε σε 22-23 με επίθεση Ράπτη, μπλοκ στον Μπέργκερ και επίθεση του Ζουπάνη, ο Ράπτης έχασε το σερβίς (22-24), με προσπάθεια του Ζουπάνη έγινε το 23-24, αλλά το σετ τελείωσε με ακόμη έναν πρώτο χρόνο των Αυστριακών, από τον Γκραμπμίλερ αυτή τη φορά.

Με καλό σερβίς, η Εθνική προηγήθηκε 7-3 στο δεύτερο σετ χάρις στις προσπάθειες των Κοκκινάκη, Τακουρίδη και Ζουπάνη. Τα προβλήματα στην υποδοχή, όμως, έφεραν το 8-8 και με επίθεση του Μπούχεγκερ η Αυστρία προσπέρασε με 11-10. Ο Τάλερ ξανάβαλε στο παιχνίδι τον Βόλφι κι εκείνος έγραψε το 15-13, τα σερβίς του Μένερ κατέστρεψαν την υποδοχή και οι Αυστριακοί οικοδόμησαν διαφορά έξι πόντων (19-13), την οποία υπερασπίστηκαν ως το τέλος του σετ, που ολοκληρώθηκε στο 25-20.

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε και στο τρίτο σετ η Εθνική, που προηγήθηκε με τέσσερις (11-7) και λίγο αργότερα με πέντε πόντους (13-8). Το σερβίς με ρίσκο δεν έβγαινε πια στους παίκτες του Βαρμ και το σκορ «ξέφυγε» φτάνοντας στο 19-13, με τον νεαρό Παπαλεξίου να μπαίνει «θρασύς» και να τελειώνει 2/2 επιθέσεις. Με άσο του Μπούχεγκερ η διαφορά έπεσε στους 3 (18-21), αλλά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου επανέφερε την ηρεμία. Με επίθεση του Φράγκου και άουτ του Αυστριακού διαγώνιου έγινε το 23-18, με τη «μισή δουλειά» να έχει γίνει από τα σερβίς του Βουλκίδη. Ο 25ος πόντος (25-21) ήρθε με επίθεση του Ζουπάνη και η ελληνική ομάδα ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Με πολύ καλό σερβίς του Φιλίποφ η Εθνική προηγήθηκε 3-0 και λίγο αργότερα 7-3, αλλά η έλλειψη διάρκειας σε εκείνο το σημείο επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 8-8, ενώ με άσο του Γκραμπμίλερ πέρασαν μπροστά, για πρώτη φορά, με 13-12. Μια νέα κάμψη στην απόδοση έφερε το 17-14 για την αυστριακή ομάδα, που δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει το μομέντουμ να πάει χαμένο. Με διαδοχικά λάθη της Εθνικής το σκορ έγινε 22-16 και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22, αφού τα σερβίς του Ράπτη μείωσαν τη διαφορά, αλλά ήταν αργά…

Τα σετ: 25-23, 25-20, 21-25, 25-22
Αυστρία (Βαρμ) Βοχλφαχρστάτερ 15 (13/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μένερ 12 (10/21 επ., 1 άσο, 63% υπ.-47% άριστες), Μπέργκερ Αλ., 14 (11/21 επ., 3 μπλοκ, 77% υπ.-55% άριστες), Θάλερ 1 (1/2 επ.), Γκραμπμίλερ 10 (8/12 επ., 2 άσοι), Μπούτσεγκερ 10 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κρόις -λ (94% υπ.-71% άριστες) / Κροντχάλερ, Τρέθαν 3 (3/5 επ.), Τουσχ, Γιούρκοβιτς, Λάντφάχρερ.
Ελλάδα (Ανδρεόπουλος) Ζουπάνι 19 (16/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ(), Κοκκινάκης 9 (8/12 επ., 1 άσο, 67% υπ.-50% άριστες), Τακουρίδης 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 8 (6/25 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ.-44% άριστες), Ζήσης -λ (33% υπ.-33% άριστες) / Δαρίδης -λ (60% υπ.-60% άριστες), Τζιουμάκας, Ράπτης 3 (1/1 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ.-33% άριστες), Βουλκίδης,