Ευρωβόλεϊ ανδρών: Η Σλοβενία έκλεισε πάλι το σπίτι των Πολωνών!

Η απ΄ίθανη Σλοβενία νίκησε με 3-1 την Πολωνία στο Κατοβίτσε, όπως και στον ημιτελικό του 2019 στη Λιουμπλιάνα και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο πρώτο σετ η Πολωνία από τα μισά περίπου ξέφυγε (16-13) και πυροβολώντας από το σερβίς η διαφορά μεγάλωσε (20-14) για να κλείσει το σετ στο 25-16 με 10.000 Πολωνούς να παραλληρούν στις εξέδρες..

Στο δεύτερο Τζουλιάνι ξεκίνησε αλλάζοντας δύο θέσεις στην περιστροφή, αλλά το ίδιο έκανε και ο Χέινεν, όμως δεν ήταν ίδια η αγωνιστική συμπεριφορά των δύο ομάδων. Πλέον η Σλοβενία έβγαζε υποδοχή και δεν έπαιζε μόνο με ψηλές μπάλες και ήταν μέσα στο ματς ωστόσο η Πολωνία στο κρίσιμο σημείο ξέφυγε με δύο πόντους και έφτασε στο διπλό σετ μπολ (24-22). Οι Σλοβένοι έσβησαν το πρώτο, στην επόμενη φάση ο Κούρεκ δεν τελείωσε την πρώτη επίθεση κι ο Λεόν στην πάιπ κάρφωσε άουτ για το 24-24. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα για να φτάσουμε στο 30-30 όπου στο σερβίς του Τσέμπουλ δόθηκε άουτ, ο Τζουλιάνι ζήτησε τσάλεντζ και η μπάλα ήταν για χιλιοστά μέσα με τον Κούρεκ να μην τελειώνει πάλι την επίθεση κάτι που έκανε ο Στερν για το 30-32!

Από το πανηγύρι στο φινάλε του πρώτου σετ στην απογοήτευση για την απώλεια του δεύτερου και κάτι παραπάνω… Με το 1-1 η αμφιβολία μπήκε στο μυαλό των Πολωνών και ο εφιάλτης του 2019 εμφανίστηκε στις αρχές του 3ου όταν ο Πάγενικ (ο νέος κεντρικός του Ολυμπιακού) αλώνιζε στο φιλέ και στο σερβίς (3-8, 5-13) με την Σλοβενία να φτάνει χαλαρά στο 1-2 και να προηγείται με τον ίδιο τρόπο με 3-6 στην εκκίνηση του δ’ σετ.

Η Spodek Arena έμοιαζε με… βιβλιοθήκη κι εκεί ανέλαβε δράση ο Κούμπιακ ο οποίος ισοφάρισε σε 6-6 και πανηγύρισε κοιτώντας επίμονα προς το αντίπαλο τερέν με τον Ούρναουτ να πέφτει στην παγίδα. Ο αρχηγός των Σλοβένων του ζήτησε το λόγο, οι δύο τους έφτασαν σε απόσταση του να.. αναγνωρίσουν ο ένας το αποσμητικό που φοράει ο άλλος και κάποιοι πίστεψαν οτι θα έχουμε και χειροδικία, αλλά έμειναν στα θανατηφόρα βλέμματα και στα… γαλλικά (όχι τα αρώματα πάντως).

Το γήπεδο όμως ξύπνησε και μετά τη διακοπή η Πολωνία άρχισε να ανοίγει τη διαφορά για να φτάσει στο 15-11, όλα έδειχναν τάι μπρέικ όμως όταν η Σλοβενία ηρέμησε το ματς έγινε ξανά ντέρμπι! Οι Σλοβένοι ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν με την Πολωνία να φτάνει στο 24-23 και να έχει κόντρα για το 2-2 όμως ο εκπληκτικός Κοζαμέρνικ με μπλοκ ισοφάρισε. Οι Σλοβένοι έφτασαν σε ματς μπολ (25-26), όμως ο Λεόν έκανε το 27-26 για να ισοφαρίσει ο Τσέμπουλ και ο ίδιος μετά από μαγική πάσα πίσω του Ούρναουτ να φέρει το 2ο ματς μπολ (27-28). Στο 28-29 (που έγινε πάλι από τον Τσέμπουλ) ο Σλοβένος ακραίος με μπλοκ στον Λεόν τελείωσε το ματς αλλά ο Χέινεν ζήτησε τσάλεντζ για φιλέ και δικαιώθηκε αφού υπήρχε επαφή με την… κοιλιά!

Το θρίλερ έφτασε στο 30-31 όταν στην κόντρα του Ούρναουτ οι Σλοβένοι μπήκαν και πάλι στο γήπεδο να πανηγυρίσουν όμως οι Πολωνοί δικαιώθηκαν στο νέο τσάλεντζ (δεν υπήρχε επαφή στο μπλοκ) και όλοι γύρισαν στο γήπεδο… Οι Πολωνοί όμως ήταν φανερό ότι δεν το πίστευαν και στο 31-31 ο Λεόν κάρφωσε άουτ χάνοντας την κόντρα για να φτάσουμε στο 35-35… Ο Λεόν έχασε το σερβίς, οι Σλοβένοι έβγαλαν την άμυνα στον Κούμπιακ κι ο Στέρν έδωσε τέλος στο θρίλερ μετά από 57 λεπτά (157 κράτησε όλο το ματς).

Το ματς παρόλο που είχε μόνο 4 σετ, διήρκησε περισσότερο κι από τάι μπρέικ, καθώς το 4ο σετ έληξε 35-37 μετά από 57 λεπτά γεμάτα ένταση, ανατροπές, τσαμπουκάδες (Ούρναουτ-Κούμπιακ έφτασαν πρόσωπο με πρόσωπο στο 6-6) και 10 ματς πόιντ, δύο εκ των οποίων χάθηκαν με απίθανα τσάλεντζ των Πολωνών που δεν μπόρεσαν να βρουν μια νέα ευκαιρία στο 35-36 και την κόντρα του Τόντσεκ Στερν.

Κι η Σλοβενία περιμένει τώρα να μάθει αν θα έχει αντίπαλο όπως το 2019 την Σερβία ή αν για πρώτη φορά θα παίξει τελικό με την Ιταλία (το 2015 είχε χάσει από τη Γαλλία).

Τα σετ: 25-17, 30-32, 16-25, 35-37
*Οι πόντοι της Πολωνίας προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Σλοβενίας προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Βιτάλ Χέινεν): Κούρεκ 12 (9/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λεόν 20 (18/28 επ., 2 άσσους, 41% υπ. – 22% άριστες), Ντζίζγκα 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Κούμπιακ 11 (11/28 επ., 50% υπ. – 30% άριστες), Κοτσανόφσκι 12 (6/6 επ., 3 άσσους, 3 μπλοκ), Μπίενεκ 3 (3/4 επ.) / Ζατόρσκι (λ, 44% υπ. – 25% άριστες), Βόιτατσεκ (λ), Νοβακόφσκι 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Κατσμάρεκ 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Λόμαζ, Σέμενιουκ 3 (3/6 επ., 75% υπ.-00% άριστες).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλμπέρτο Τζιουλάνι): Τ. Στέρν 20 (18/32 επ., 2 άσσους), Πάγενικ 9 (5/6 επ., 3 άσσους, 1 μπλοκ), Κοζαμέρνικ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Βίντσιτς, Ούρνατουτ 15 (13/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.-25% άριστες), Τσέμπουλ 17 (15/31 επ., 2 άσσους, 29% υπ.-14% άριστες) / Κόβατσιτς (λ, 44% υπ.-28% άριστες), Σκετ 1 (1 άσσος), Στάλεκαρ, Ρόπρετ 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Μόζιτς 2 (2/4 επ., 65% υπ.-00% άριστες)