ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ευρωπαϊκό νάκρα 17: Πρωταθλητές οι Γκίμσον – Μπαρνέτ

Το βρετανικό πλήρωμα που αποτελείται από τον Τζον Γκίμσον και την Άνα Μπαρνέτ είναι οι πρωταθλητές Ευρώπης στην κατηγορία νάκρα 17 της ιστιοπλοΐας.

Πρόκειται για τη διοργάνωση που φιλοξένησε όλην την εβδομάδα η Θεσσαλονίκη και ολοκληρώθηκε σήμερα. Το βρετανικό πλήρωμα ήταν 2ο στην κούρσα των μεταλλίων και με συνολική συγκομιδή 36 βαθμών είχε εξασφαλίσει το χρυσό πριν από την τελευταία κούρσα καθώς το ιταλικό πλήρωμα των Τζιανλουίτζι Ουγκολίνι και Αλίσε Κιάλφι ήταν πίσω 30 βαθμούς και τελικά κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωση το γαλλικό πλήρωμα των Τιτουάν Πετά και Λου Μπαρθομιού.
Από ελληνικής πλευράς, Ιορδάνης Πασχαλίδης και Μυρτώ Παπαδοπούλου ολοκλήρωσαν στην 11η θέση.