ΑμεΑ

Ευρωπαϊκό ρεκόρ ο Μπακοχρήστος

Με μία τέταρτη θέση από τον Δημήτρη Μπακοχρήστο και μία έβδομη από τον Πασχάλη Κουλουμόγλου ξεκίνησε το ανοιχτό πανασιατικό πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που διεξάγεται στο Αλμάτι του Καζακστάν.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Πανευρωπαϊκό ρεκόρ με 181κ. σημείωσε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος που όμως δεν ήταν αρκετό για να ανέβει στο βάθρο στην κατηγορία των 54 κιλών και έμεινε στην 4η θέση. Οι άλλες δυο του προσπάθειες ήταν 170κ. και 177κ. Την πρώτη θέση με 184κ. κατέλαβε ο Νιγηριανός Ρόλαντ Εζουρουίκε, δεύτερος ήταν ο Βιετναμέζος Αν Μπιν Νγκουέν με 183κ ενώ τρίτος ο Ιρακινός Μουσταφά Ραντχί με 182κ.
Την 7η θέση κατέκτησε ο Πασχάλης Κουλούμογλου στην κατηγορία των 59 κιλών με επίδοση 156 κιλά που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Έλληνας πρωταθλητής επιχείρησε να σηκώσει και 160κ αλλά δεν τα κατάφερε. Η πρώτη του έγκυρη προσπάθεια ήταν στα 150κ. Πρώτος ήταν ο Ιρανός Τζαφάρι Αρανγκέχ με 192κ. δεύτερος ο Κινέζος Κουανξί Γιάνγκ με 181κ. και τρίτος ο Βούλγαρος Ίνταρ Μπεντερντίνοφ με 178κ.