Ευρωλίγκα: Επιβλητικές οι ερυθρόλευκες απέναντι στη Βαζούτας

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι ερυθρόλευκες που σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, στο πλαίσιο των προκριματικών αγώνων της ευρωλίγκας γυναικών.

Με ακόμη μία νίκη συνέχισαν τις εμφανίσεις του οι παίκτριες του Ολυμπιακού, που αντιμετώπισαν στον πρώτο αγώνα της ημέρας την ουγγρική ομάδα Βαζούτας και επικράτησαν με 11-4, με σχετική ευκολία. Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο οκτάλεπτο και με συντονισμένη επίθεση κατάφεραν να ολοκληρώσουν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 5 τερμάτων (7-2 ημίχρονο). Έπειτα, θέλοντας να κρατήσουν δυνάμεις για τον βραδινό αγώνα τους, κράτησαν καλή άμυνα και δέχθηκαν μόνο ένα γκολ ενώ στο τελευταίο οκτάλεπτο σημείωσαν το επιμέρους σκορ 4-1 για να διαμορφωθεί το τελικό 11-4. Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός παίρνει ακόμη τρεις βαθμούς (9 στο σύνολο ως τώρα) και δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση του ομίλου. Το βράδυ, στις 21:30, θα αντιμετωπίσουν την ομάδα της Ρόμα ενώ ο αυριανός αγώνας του Ολυμπιακού με την Ολυμπίκ Νις δε θα διεξαχθεί (3 βαθμοί δόθηκαν στον Ολυμπιακό από την ακύρωση του αγώνα λόγω non-show της γαλλικής ομάδας).
Οκτάλεπτα: 3-1, 4-1, 1-1, 3-1.
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μ 2, Τορνάρου, Πλευρίτου Β 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου.
Βαζούτας (Ματίας Πέτροβιτς): Ντοροσζάλι, Φεκέτε, Μεσζάρος Φαρκάς, Αλάκζα, Τακάς, Φαρκάς 2, Μιχάλι, Λεϊμέτερ 1, Γκιονγκιόσι, Κελέ 1, Αλάκζα, Γκέμες, Τοθ.