Ευρωπαϊκό ανωμάλου: 37ος ο Αναγνώστου

Την 37η θέση κατέκτησε ο Μάριος Αναγνώστου στην κούρσα της κατηγορίας Κ23 ενώ ο Γκρεσιέρ διατήρησε τον τίτλο του για τρίτη χρονιά, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που διεξάγεται σήμερα στη Λισαβόνα.

της Πηνελόπης Γκιώνη
φωτογραφίες Τόμας Γουίντεσταμ

Ο 21χρονος δρομέας αγωνίστηκε στην κούρσα της κατηγορίας Κ23 και τερμάτισε στην 37η θέση με χρόνο 25:52, για να κάνει μια καλή εμφάνιση σε μια δύσκολη διαδρομή.
Δυνατή κούρσα έγινε για το χρυσό μετάλλιο ανάμεσα στους Τζίμι Γκρεσιέρ και τον Σέρβο Έλζαν Μπίμπιτς, με τον Γάλλο να διατηρεί τον τίτλο του στην κατηγορία Κ23 για τρίτη φορά με χρόνο 24:17 (περπατώντας στον τερματισμό) και να αφήνει δεύτερο τον Σέρβο 24:25. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ισπανό Αμπντεσάμαντ Ουκχελφέν με 24:34.
Στο ομαδικό, νικήτρια ομάδα ήταν αυτή της Γαλλίας με 17 βαθμούς, ακολούθησε η Ιταλία με 29 βαθμούς και τρίτη ήρθε η Γερμανία με 45 βαθμούς.