Ευρωπαϊκό ανωμάλου: Το αουτσάιντερ πρωταθλητής στους άνδρες

Η κούρσα των ανδρών στο ευρωπαϊκό ανωμάλου της Λισαβόνας ήταν πραγματικά εντυπωσιακή με το αουτσάιντερ, τον πολιτογραφημένο Σουηδό Ρόμπελ Φσίχα, να κλέβει το χρυσό από τους Καγιά και Κρίπα.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Μέχρι και τα περίπου 8χλμ. δεν μπορούσε κανείς να προβλέψει τον νικητή. Άρας Κάγια, Γιέμαν Κρίπα και Ρόμπελ Φσίχα κοντράρονταν πολύ, μέχρι που έγινε η ανατροπή. Ο Ρόμπελ Φσίχα, πολιτογραφημένος Σουηδός γεννημένος και μεγαλωμένος στην Ερυθραία, έκοψε το νήμα του τερματισμού σε χρόνο 29:59 για να αναδειχθεί πρωταθλητής και να πάρει το μόλις το δεύτερο χρυσό για τη Σουηδία στη διοργάνωση . Ο Κενυάτης που τρέχει για την Τουρκία Άρας Καγιά επέστρεψε στο βάθρο κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο που έλειπε από τη συλλογή του (πήρε χρυσό το 2016 και χάλκινο το 2018) με χρόνο 30:10. Ο Γιέμαν Κρίπα της Ιταλίας συμπλήρωσε το σετ των μεταλλίων του (έχει μετάλλια σε Κ20 και Κ23 στο πρωτάθλημα) ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου και στην κατηγορία των ανδρών με επίδοση στα 30:21.
Αξίζει να σημειωθεί πως κανείς από την πρώτη τριάδα δεν είναι γέννημα θρέμμα Ευρωπαίος.
Στο ομαδικό, η Βρετανία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια με 36 βαθμούς και ακολούθησε η ομάδα των Βέλγων με 38 βαθμούς και των Ισπανών, στη τρίτη θέση, με 45 βαθμούς.