Ευρωπαϊκό δρόμου: 62ος ο Τζωρτζάκης στον αγώνα αντοχής

Σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα όπου αγωνίστηκε μόνος του για την χώρα μας, ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ολοκλήρωσε τον αγώνα αντοχής στην 62η θέση ανάμεσα στους 142 που ξεκίνησαν.

Ο 31χρονος Έλληνας ποδηλάτης προχθές συμμετείχε και στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης, στον οποίο πήρε την 27η και τελευταία θέση μετά από πρόβλημα που είχε με τον πίσω τροχό του ποδηλάτου του. Στον σημερινό αγώνα αντοχής αγωνίστηκε μόνος του απέναντι σε πλήρεις ομάδες από τις πιο ισχυρές χώρες της ποδηλασίας, όπως η Ολλανδία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Ισπανία και η Ιταλία. Ο τελικός του χρόνος για τη διαδρομή των 177.45 χιλιομέτρων στην εξοχή της Βρετάνης στη Γαλλία ήταν 4:17:54, με απόκλιση 5:31 από τον πρώτο, τον Ιταλό Τζιάκομο Νιτζόλο που τερμάτισε σε 4:12.23. Οι γνωστοί ύποπτοι από τους μεγάλους γύρους, Αρνό Ντεμάρ για τη Γαλλία και Πασκάλ Άκερμαν για τη Γερμανία, συμπλήρωσαν τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου. Δεν κατάφερε να τερματίσει ο Κύπριο Ανδρέας Μιλτιάδης. Νωρίτερα έγινε και ο αγώνας των γυναικών Κ23 όπου επικράτησε και πάλι η Ιταλία με την Ελίσα Μπαλσάμο. Να σημειωθεί ότι ο Τζωρτζάκης είναι ο αθλητής που θα μας εκπροσωπήσει το επόμενο καλοκαίρι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στην ποδηλασία δρόμου. Ακολουθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα: