ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Αργυρό μετάλλιο για την τετράκωπο νεανίδων

Οι Νόνη-Παπατέρπου-Χαραλαμπίδου και Ασβεστά πήραν τη 2η θέση στο μεγάλο τελικό της τετρακώπου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων του Βελιγραδίου.

Παρότι δεν πήραν από τον προκριματικό την απευθείας πρόκριση για τον τελικό και έκαναν +1 κούρσα στο ρεπεσάζ χθες, οι τέσσερις νεάνιδες έδωσαν το 100% τους στον τελικό και κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο με χρόνο 7:12.39. Στο πρώτο μισό της κούρσας μάλιστα ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πέρασαν πρώτες τα 1000μ σε 3:32.05, όμως οι Γαλλίδες έδειξαν μεγάλη δύναμη στο 2ο μισό και πήραν τη νίκη με 7:08.94. Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε το πλήρωμα της Ρωσίας. Ακολουθούν τα αποτελέσματα του τελικού:

Νωρίτερα το δίδυμο της δικώπου εφήβων με τους Συμεωνίδη και Τζουμέζη κατέκτησαν τη 5η θέση στον Α’ τελικό και η τετράκωπος των εφήβων με τους Γεωργίου-Εξάρχου-Φαϊτά-Καρέτσο κέρδισαν στον Β’ τελικό και πήραν την 7η θέση στο σύνολο του πρωταθλήματος.