ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ευρωπαϊκό ενόργανης: 6/6 η Μπαρμπόσου, ξεχώρισε η Ρουμανία

Λαρίσα Ιορντάτσε και Σοφία Κόβαξ στις γυναίκες και Άνα Μπαρμπόσου στις νεάνιδες ξεχώρισαν στην τελευταία μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής γυναικών που ολοκληρώθηκε σήμερα στη Μερσίνη της Τουρκίας.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έφτασε στο τέλος του, σημειώνοντας επιτυχία στη διεξαγωγή του αφού κανένα αρνητικό δείγμα δεν καταγράφηκε πλην του μειωμένου ανταγωνισμού. Κατά την τελευταία μέρα του πρωταθλήματος, που διεξήχθησαν οι τελικοί οργάνων, η Ρουμάνα Λαρίσα Ιορντάτσε κατέκτησε τρία μετάλλια (σε τελικούς τεσσάρων οργάνων) εκ των οποίων τα δύο ήταν χρυσά. Η Ιορντάτσε ήταν νικήτρια στη δοκό ισορροπίας (14.000 βαθμούς) και ασκήσεις εδάφους (13.450 βαθμούς) ενώ πήρε το ασημένιο στο άλμα με 13.875 βαθμούς. Το χρυσό στο άλμα πήρε η Ουγγαρέζα Σοφία Κόβαξ (14.050 βαθμούς) ενώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και για την επίδοσή της στους ασύμμετρους ζυγούς (13.850 βαθμοί).

Αποτελέσματα γυναικών

Έκανε το 6/6 η Μπαρμπόσου

Στις νεάνιδες, η Ρουμάνα Άνα Μπαρμπόσου μεγάλωσε τη συλλογή της με τα μετάλλια κατακτώντας το χρυσό και στους τέσσερις τελικούς οργάνων! Με 13.975 βαθμούς στο άλμα, 13.450 βαθμούς στους ασύμμετρους ζυγούς, 13.100 βαθμούς στη δοκό και 13.250 βαθμούς στις ασκήσεις εδάφους ήταν η απόλυτη κυρίαρχος της ημέρας. Με τα σημερινά μετάλλια η Μπαρμπόσου θα φύγει με συνολικά έξι χρυσά μετάλλια από τη Μερσίνη αφού ήταν πρωταθλήτρια και στο σύνθετο ατομικό αλλά και στο ομαδικό!