ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ευρωπαϊκό ενόργανης: Η Ουκρανία τον πρώτο της τίτλο στο ομαδικό

Οι Ουκρανοί ήταν αποφασισμένοι να ξεχωρίσουν στο ευρωπαϊκό ενόργανης γυμναστικής, που διεξάγεται στη Μερσίνη και ολοκληρώνεται αύριο, κατακτώντας τον πρώτο τους τίτλο στο ομαδικό.

H ουκρανική ομάδα με σύνολο 248.963 βαθμών κατάφερε να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου και να πάρει ακόμη ένα μετάλλιο για την Ουκρανία αφού από την πρώτη κιόλας μέρα του πρωταθλήματος, με τους αγώνες των εφήβων, ο ουκρανικός εθνικό ύμνος ακούγεται συχνά στο Mersin Gymnastics Hall. Αυτό ήταν το πρώτο χρυσό ευρωπαϊκό μετάλλιο στο ομαδικό για την Ουκρανία, μετά από εξαιρετικές επιδόσεις των γυμναστών της. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα της Τουρκίας με 244.793 βαθμούς ενώ αν δεν είχαν τον τραυματισμό του Αμπντελράχμαν Ελγκαμάλ μπορεί να είχαν βρεθεί και στο πρώτο σκαλί του βάθρο. Αυτό ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό μετάλλιο στο ομαδικό για την Τουρκία. Το χάλκινο κατέληξε στην Ουγγαρία με 240.393 βαθμούς που υπερτέρησε στους βαθμούς έναντι του Ισραήλ που έμεινε στην τέταρτη θέση, χάνοντας για πολύ λίγο το βάθρο. Αξίζει να σημειωθεί πως, λόγω των συνθηκών στο φετινό πρωτάθλημα, έξι ομάδες διεκδίκησαν τα μετάλλια. Στην τελευταία ημέρα των αγώνων αύριο (12/12) θα διεξαχθούν οι τελικοί των οργάνων.

Στο παρακάτω αρχείο μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του ομαδικού.