ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Eυρωπαϊκό Κ23: 7η θέση για Καπάκογλου-Λαπίκωφ

Με μία άνετη νίκη στο μικρό τελικό το ελληνικό δίδυμο της δικώπου νέων ανδρών ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση με την 7η θέση.

Στον τελικό η ποιοτική διαφορά του ελληνικού πληρώματος με τα υπόλοιπα ήταν εμφανής. Από την αρχή της κούρσας είχαν μεγάλο προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν στα 5 δευτερόλεπτα μέχρι τον τερματισμό. Ο Στέφανος Καπάκογλου και ο Θοδωρής Λαπίκωφ έδειξαν ότι έχουν προοπτική μαζί στην πρώτη τους συνεργασία, οπότε του χρόνου στην αντίστοιχη διοργάνωση, την τελευταία για τον Καπάκογλου στην κατηγορία, ίσως μπορέσουν να διεκδικήσουν θέση στον τελικό και στο βάθρο. Ακολουθούν τα αποτελέσματα του μικρού τελικού:

Τη 14η θέση στο σύνολο πήραν λίγο αργότερα ο Δημήτρης Στασινός με τον Γιώργο Μακρυγιάννη στον τελικό Γ του διπλού σκιφ νέων ανδρών. Το μοναδικό πλήρωμα που πέρασε τους Έλληνες ήταν το ολλανδικό.