ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: Εμφατικές νίκες και τελικός για Κυρίδου-Παπακωνσταντίνου

H Αννέτα Κυρίδου στο μονό σκιφ και ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου στο μονό σκιφ ελαφρών βαρών κέρδισαν με τρομερό 2ο μισό τις ημιτελικές τους σειρές και πέρασαν ως φαβορί στον απογευματινό τελικό.

Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου ακολουθούσε τον Ισπανό Μπαλαστεγκί που προηγούνταν στα πρώτα 1000μ από κοντά και έκανε την επίθεσή του στα τελευταία μέτρα για να πάρει τη νίκη σε 7:01.94. Ο Ισπανός μαζί με τον Δανό που ακολούθησε 3ος θα ανανεώσουν το ραντεβού με τον ταλαντούχο Έλληνα στον τελικό που θα πραγματοποιηθεί σε λίγες ώρες. Μεγάλος αντίπαλος για το χρυσό θα είναι Ιταλός Νιλς Τόρε που κέρδισε την 2η ημιτελική κούρσα σε 7:00.32 και πέρασε στον τελικό μαζί με τον Τσέχο και το Βούλγαρο κωπηλάτη. Ο Παπακωνσταντίνου που πέρυσι είχε πάρει το χρυσό στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με το Γκαϊδατζή είναι σίγουρα ένα από τα μεγάλα φαβορί για τον τίτλο και το βάθρο.

Με παρόμοια τακτική κέρδισε την ημιτελική της σειρά η Αννέτα Κυρίδου στο μονό σκιφ. Η εξαιρετική αθλήτρια που στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πήρε τους τίτλους και στο βαρύ και στο ελαφρύ σκιφ έκανε μεγάλο αγώνα κόντρα στη Γερμανίδα Φούεστερ. Μέχρι τα μισά της κούρσας η αντίπαλός της είχε αναπτύξει διαφορά 2 δευτερολέπτων όμως η Ελληνίδα είχε άσο στο μανίκι της. Στα 1500μ μείωσε τη διαφορά σε μισό δευτερόλεπτο και εν τέλει τερμάτισε 2 δευτερόλεπτα μπροστά, με πολύ δυνατό τελευταίο 500ρι. Τις δύο τους ακολούθησε στον τελικό η Βουλγάρα Μάρκοβα, ενώ από την 2η σειρά πέρασαν η Ρωσίδα Λιούμπιχ, η Ιρλανδή Φίρικ και η Εσθονή Γιάανσον. Η Κυρίδου θα πάρει θέση στον τελικό ως το φαβορί για τον τίτλο.