Ευρωπαϊκό Κ23: ΧΑΛΚΙΝΟ ο Λιβανός στο σπριντ

Ο Κώστας Λιβανός για ακόμα μία χρονιά ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών, αυτή τη φορά όμως στη μεγαλύτερη κατηγορία των νέων Κ23 και με το χάλκινο μετάλλιο στο λαιμό.

Ο αθλητής του Τάλου Χανίων μετά τα τέσσερα χρυσά σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο εφήβων πέρυσι κατέκτησε το πρώτο διεθνές μετάλλιο για το 2020 και το πρώτο του στη μεγαλύτερη κατηγορία, στα 200μ σπριντ. Μπορεί ο ένας Ρώσος, ο Μίκαιλ Γιάκοβλεφ, να τον έβγαλε στον ημιτελικό εκτός του μεγάλου τελικού για το χρυσό, ο Λιβανός όμως κέρδισε εύκολα τον άλλο Ρώσο, τον Ντανίλα Μπουρλάκοφ, στον μικρό τελικό με 2/2 σπριντ των 200μ. Ο Ρώσος τον συνεχάρη αμέσως μετά τον τερματισμό στο 2ο σπριντ σε ένα όμορφο αθλητικό στιγμιότυπο. Στον μεγάλο τελικό ο Γιάκοβλεφ και ο Τσέχος Σέτσμαν πήραν από μία νίκη στα δύο σπριντ και το χρυσό μετάλλιο θα κριθεί στο τρίτο και καθοριστικό σπριντ (decider). Θυμίζουμε ότι ο Λιβανός φέρνει με συνέπεια μετάλλια για τη χώρα μας παρόλο που προπονείται στο δρόμο γιατί δεν υπάρχει ποδηλατοδρόμιο στα Χανιά (έχει μείνει ατελείωτο το έργο).

Στη 12η θέση τερμάτισε λίγο νωρίτερα ο Γιάννης Δαβαριάς στον αγώνα πόντων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων που διεξάγεται ταυτόχρονα.