Ευρωπαϊκό ανωμάλου: Ξανά πρωταθλήτρια Κ23 η Μόλερ

Ακόμη μια αθλήτρια διατήρησε τον τίτλο της στο ευρωπαϊκό ανωμάλου δρόμου, που διεξάγεται στη Λισαβόνα, αφού η Άνα Έμιλι Μόλερ αναδείχθηκε ξανά πρωταθλήτρια στην κατηγορία Κ23.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Με 39 δευτερόλεπτα διαφορά από τη δεύτερη, η Άνα Έμιλι Μόλερ από τη Δανία διατήρησε τον τίτλο της στην κατηγορία Κ23 με χρόνο 20:30. Η αθλήτρια της Ολλανδίας Γιασμίν Λαού τερμάτισε δεύτερη με 21:09 ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα ανέβει η Στέφανι Κότερ από την Ιρλανδία με 21:15.
Στο ομαδικό, η ομάδα της Ολλανδίας με 17 πόντους κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ακολούθησε η Ιρλανδία με 29 βαθμούς ενώ τρίτη ήταν η Βρετανία με 49 βαθμούς.