ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ευρωπαϊκό: Παραμένει στα μετάλλια η Καραχάλιου

Ακόμη και μετά από μία όχι τόσο καλή μέρα, σε σχέση με τις προηγούμενες, η Καραχάλιου παρέμεινε εντός μεταλλίων και συνεχίζει ολοταχώς για τη medal race και το ευρωπαϊκό βάθρο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σήμερα τερμάτισε 18η και 14η και παρ’ ότι υποχώρησε μία θέση (ήταν 1η) παραμένει στο κυνήγι των μεταλλίων. Αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό τότε την Κυριακή θα μπορέσει να πανηγυρίσει ένα ακόμη μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στην κατηγορία Κ21 των ανδρών (ICLA 6) ο Ιάσονας Κεφαλλονίτης έπεσε ξανά στην 3η θέση (4η στους άνδρες) με 41 βαθμούς και συνεχίζει να διεκδικεί μία θέση στο βάθρο ενώ ο Βασίλης Μπούμπης υποχώρησε στην 6η θέση (Κ21) με 54 βαθμούς. Ο Κωνσταντίνος Μαγγίνας είναι 11ος (Κ21) με 119 πόντους.

Στα λέιζερ στάνταρ (ICLA 7) και τον χρυσό στολίσκο ο Κύπριος Παύλος Κοντίδης βρίσκεται ξανά μέσα στα μετάλλια αφού σήμερα τερμάτισε στις θέσεις 1 και 12 και ανέβηκε 2ος. Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου παρέμεινε στην 20ή θέση με 157 βαθμούς ενώ ο Αντώνης Μπουγιούρης είναι 26ος με 191 βαθμούς και ο Τάσος Παναγιωτίδης παρέμεινε στη 38η θέση με 226 πόντους.

Στον αργυρό στολίσκο, ο Αριστοτέλης Χατζησταματίου είναι 43ος με 399 βαθμούς και ο Κρις Μπομπότας 45ος με 408.