Τελικός NCAA: Έχασε ο Ντουπλάντις, 13ος ο Κορακίδης

Η πρώτη μέρα των τελικών του NCAA στο στάδιο Μάικλ Μάγιερς του Όστιν περιλάμβανε μόνο αγωνίσματα των ανδρών με μία μίνι έκπληξη και τη συμμετοχή δύο Ελλήνων.

Η έκπληξη σημειώθηκε στο επί κοντώ, όπου ο Μόντο Ντουπλάντις στην πρώτη του χρονιά στο NCAA ηττήθηκε από τον Κρις Νίλσεν που υπερασπίστηκε τον τίτλο του. Ο Σουηδός πρωταθλητής Ευρώπης, έμεινε στο 5.80μ. το οποίο πέρασε με την πρώτη όμως δεν τα κατάφερε στο 5.90μ. και το 5.95μ. μοιράζοντας τις τρεις προσπάθειες του. Αντιθέτως ο Νίλσεν που πέρασε το 5.80 με τη δεύτερη, πέρασε με την πρώτη το 5.90μ. όπως και το 5.95μ. κάνοντας ρεκόρ αγώνα (κατέρριψε το δικό του 5.83μ.) αλλά και ατομικό ρεκόρ. Τρίτος ολοκλήρωσε με 5.75μ. ο Κλέιτον Φριτς.

Η ελληνική παρουσία
Δύο Έλληνες συμμετείχαν την πρώτη μέρα σε τελικό του NCAA. Στη σφυροβολία των ανδρών, ο Γιώργος Κορακίδης ήταν 13ος με 67.75μ. και ο Αλέξης Προδανάς 19ος με 65.66μ. Νικητής ήταν ο Ντάνιελ Χαφ με 74.63μ.

Μεγάλη επίδοση στον ακοντισμό
Το Μισισίπι Στέιτ έκανε το 3Χ3 στον ακοντισμό με τον Άντερσον Πίτερς να ρίχνει 86.82μ. καταρρίπτοντας το δικό του ρεκόρ αγώνων (82.82μ.) και τον ακολούθησαν οι συμφοιτητές του, Κέρτις Τόμπσον και Ταϊρίκ Χόρσφορντ με 78.43μ. και 75.59μ. αντίστοιχα.

Πέρασε τα 21μ. ο Πιπέρι
Ο Έιντριαν Πιπέρι ήταν ο νικητής στον τελικό της σφαιροβολίας κάνοντας ατομικό ρεκόρ με βολή στα 21.11μ.

Ρεκόρ ο Χάρισον
Καλός αγώνας έγινε στο μήκος, με τον Τζου Βον Χάρισον να κάνει ατομικό ρεκόρ πηδώντας 8.20μ. (+0,7) και τους Τρουμέιν Τζέφερσον (8.18μ., +1,6), Γιαν Ραντριανασόλο (8.12μ., +2,3) να ακολουθούν.
Στο μοναδικό τελικό δρομικού αγωνίσματος της ημέρας, ο Κλέιτον Γιανγκ με 29:16.60 ήταν ο νικητής στα 10.000μ.

Καλές επιδόσεις στα προκριματικά
Στα 110μ. εμπόδια ο Γκραντ Χόλογουεϊ έτρεξε 13.16 (+1,8), όμως δεν ήταν ο ταχύτερος. Ο Ντάνιελ Ρόμπερτς έκανε 13.06 (+0.9) και κατέρριψερ και το ρεκόρ αγώνα του Ντίβον Άλεν (13.16). Εξαιρετικός ήταν και πάλι στα σπριντ ο Ντιβάιν Οντουντούρου που κατάφερε και πάλι την ίδια μέρα να κατέβει 10 και 20 δευτερόλεπτα αντίστοιχα σε 100μ. και 200μ. Στο 100αρι έκανε 9.96με τον άνεμο όμως να είναι στο +2,4, ενώ στο 200αρι έκανε 19.97 με +2,0.