Έχασε την κίτρινη φανέλα ο Φρουμ

Και ξαφνικά ο γύρος της Γαλλίας απέκτησε πολύ ενδιαφέρον καθώς ο Κρις Φρουμ εμφάνισε αδυναμίες, οι αντίπαλοι τους τις εκμεταλλεύτηκαν και ο αγώνας έγινε ντέρμπι.

Το 12ο ετάπ ήταν συναρπαστικό με τον Βρετανό να αποτυγχάνει να ακολουθήσει το γκρουπ των πρωτοπόρων στις ανηφοριές που ξεκίνησαν και είναι… απειλητικές. Ο δεύτερος του περσινού γύρου, Γάλλος Ρομέν Μπαρντέ ήταν ο νικητής του ΕΤΑΠ και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης, 25 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ιταλό Αρού που προηγείται πλέον και είναι ο κάτοχος της κίτρινης φανέλας. «Ήταν πολύ δύσκολος ο τερματισμός και εγώ δεν είχα δύναμη στα πόδια για να ακολουθήσω. Είχα μία κακιά στιγμή στο τέλος. Δεν είναι δικαιολογία αυτό. Απλά δεν είχα τη δύναμη. Θα είναι ένας συναρπαστικός αγώνας μέχρι το Παρίσι» δήλωσε ο Φρουμ μετά τον αγώνα και ετοιμάζεται για το αυριανό 13ο ετάπ, 101 χιλιομέτρων από το Σεντ Ζιρόν στο Φουά, με τρεις αναβάσεις κατηγορίας 1 στο… μενού.
Ο σημερινός νικητής, δήλωσε πανέτοιμος για το 13ο ετάπ. «Θα είναι ένας τρελός αγώνας. Γνωρίζω πολύ καλά τη διαδρομή και περιμένω πολύ μεγάλη μάχη» τόνισε ο Μπαρντέ.