ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Έχασε χρυσό μετάλλιο η Κίνα!

Η είδηση της σημερινής μέρας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών που φιλοξενείται στο Ασγκαμπάτ του Τουρκμενιστάν, είναι πως η Κίνα δεν πήρε όλα τα χρυσά μετάλλια.

Σήμερα διεξήχθει η κατηγορία των 81κ. στους άνδρες και των 64κ. στις γυναίκες. Ο Μοχάμεντ Ίχαμπ Γιούσεφ Αχμέντ Μαχμούντ ξεκίνησε εντυπωσιακά αμφισβητώντας την κυριαρχία των Κινέζων. Με 173κ. στο αρασέ κατέλαβε την πρώτη θέση αφήνοντας τους δύο Κινέζους, Λιου και Λι σε 2η και 3η θέση αντίστοιχα. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Λι κέρδισε το ζετέ και ο Λιου το σύνολο για να πάνε τα δύο στην Κίνα που κατέκτησε και δύο αργυρά και δύο χάλκινα.
Στις γυναίκες η Κινέζα Γουέι Ντένγκ πήρε και τα τρία μετάλλια στην κατηγορία των 64κ.
Στο σύνολο των μεταλλίων, η Κίνα έχει 12 χρυσά, 14 αργυρά και 10 χάλκινα με την Ταϊλάνδη να ακολουθεί με 9-2-4.
Αύριο ρίχνεται στη μάχη από ελληνικής πλευράς, η Ελένη Κουρτελίδου στα 71κ. η οποία αγωνίζεται στο τρίτο γκρουπ.