ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ε/Ν: Χάλκινο μετάλλιο η Ιωαννίδου

Με το χάλκινο μετάλλιο της Χρυσούλας Ιωαννίδου στα -44 κιλά αλλά και οκτώ πέμπτες θέσεις, άνοιξε για τα ελληνικά χρώματα η αυλαία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων/νεανίδων στην Ισπανία.

Η Χρυσούλα Ιωαννίδου, η οποία είχε πάρει την πρόκριση μέσω του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συλλόγων που έγινε στη Θεσσαλονίκη νωρίτερα μέσα στη χρονιά, σημείωσε τρεις σερί νίκες. Επικράτησε 19-6 της Βρετανίδας Χογκ, 16-11 της Αζέρας Αλαχβερντίγεβα και 13-12 της Κροάτισσας Ντούβανσιτς. Στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό, ηττήθηκε 23-3 από το Νο1 του κυρίως ταμπλό της κατηγορίας, την Λισατσένκο από την Ρωσία και έτσι κατέληξε στο χάλκινο μετάλλιο.

Με το μετάλλιο φλέρταραν και οι Ιωάννης Πράπας (-48κ.), Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (-45κ.), Ιωάννης Μυλωνάς (-45κ.), Ανθούλα Σινάνη (-49κ.), Νεφέλη Δέσποινα Σταμέλου (-44κ), Ευλαμπία Παππά (-44κ.), Ζωή Παπαγεωργίου (-44κ.) και Μαρία Φεύγα (-42κ.) που όλοι κατέλαβαν την 5η θέση στις κατηγορίες τους.