ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ευρωπαϊκό Π/Κ: Συν δύο μετάλλια για την Ελλάδα

Ακόμη δύο μετάλλια συγκέντρωσε η ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην ισπανική πόλη Μαρίνα Ντ’ Όρ αφού οι Χουσείν Λάλας και Καράγκουλας ανέβηκαν στο δεύτερο και τρίτο σκαλί του βάθρου αντίστοιχα.

Οι Θεοφάνης Χουσείν Λάλας και Χρήστος Καράγκουλας χάρισαν στο ελληνικό ταεκ βον ντό, τα δύο τελευταία μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων που έριξε αυλαία.

Ο Λάλας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα +65 κιλά, την ίδια στιγμή που ο Καραγκούλας ήταν 3ος στην ίδια κατηγορία. Ο Λάλας στον δρόμο για τον τελικό σημείωσε τέσσερις νίκες. Στα ημιτελικά νίκησε τον Τούρκο Οζντερίμ με 40-34, όμως κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο μετά την ήττα από τον Ισπανό Τροϊτίνο με 17-16. Όσον αφορά στον Καραγκούλα, στα προημιτελικά νίκησε τον Τούρκο Μεμίς με 22-1 τον Τούρκο Μεμίς, όμως στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό, ηττήθηκε 2-1 στο golden score από τον Τροϊτίνο.

Επίσης, στο φινάλε των αγώνων ο Χρήστος Σακελλαρίου κατετάγη 5ος στα -53 κιλά, όπως και οι Απόστολος Μπακατσής, Τιμολέων Μαυράκης και Άννα Μαρία Κριατσιώτη στα -53, +65 και -47 κιλά αντίστοιχα.

Έτσι η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με δύο χρυσά, τρία ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησε την 3η θέση στους παίδες και την 3η θέση στη γενική κατάταξη.