Connect with us

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ε/Ν: Με 48 αθλητές η Ελλάδα

Published

on

Με 48 αθλητές θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων που διεξάγεται στην ισπανική πόλη Μαρίνα Ντ’ Ορ και ξεκινά αύριο, τις 4 Οκτωβρίου.

Την σκυτάλη των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων παίρνουν από αύριο (4 Οκτωβρίου) οι έφηβοι και οι νεάνιδες. Στην Μαρίνα Ντ’Ορ της Ισπανίας, θα φιλοξενηθεί το 22ο κατά σειρά ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας (4-6/10) με την Ελλάδα να συμμετέχει με μεγάλη αποστολή. Συνολικά 48 αθλητές και αθλήτριες θα εκπροσωπήσουν τα ελληνικά χρώματα, με τους 18 εξ αυτών να ταξιδέψουν στην Ισπανία με έξοδα της ΕΛΟΤ.

Το ελληνικό παρελθόν στη διοργάνωση είναι πλούσιο σε μετάλλια, αφού συνολικά από το 1990 έχει κατακτήσει 84, με πιο πρόσφατα αυτά των Σοφοτάσιου (χρυσό -68κ.), Τριανταφύλλου (ασημένιο -48κ.), Τζέλη (χάλκινο -55κ.) και Τσιπούνη (χάλκινο -73κ.).

Η ελληνική αποστολή:

Ιωάννη Μυλωνά (-45κ.)
Ιωάννη Πράπα (-48κ.)
Ισαάκ Καλογήρου (-51κ.)
Γρηγόριο Γαλένιο (-55κ.)
Χαράλαμπο Φλασκούνη (-59κ.)
Κωνσταντίνο Κατσουλίδη (-63κ.)
Βασίλειο Κοσμά (-68κ.)
Σωτήριο Μιχόπουλο (-73κ.)
Γεώργιο Πανταζή (-78κ.)
Μαρία Φεύγα (-42κ.)
Νεφέλη Δέσποινα Σταμέλου (-44κ.)
Μαρία Μαγδαληνή Μυτιλινιού (-46κ.)
Ανθούλα Σινάνη (-49κ.)
Μάρθα Μανουσακίδου (-52κ.)
Βασιλική Γκούτσουλα (-55κ.)
Θεώνη Κεφαλά (-59κ.)
Δέσποινα Παπαδοπούλου (-63κ.)
Μαρία Χριστίνα Ζαχαράκη (-68κ.).
Ευάγγελος Νικολάου (-59κ.)
Ευλαμπία Παππά (-44κ.)
Παρασκευή Ντεμογιάννη (-68κ.)
Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (-45κ.)
Νικόλαος Τσάτζης (-55κ.)
Γεώργιος Σακελλαρίου (-55κ.)
Σωτήριος Καλογερόπουλος (-55κ.)
Θεοφάνης Ξανθάκος (-59κ.)
Πέτρος Οικονόμου (-63κ.)
Νικόλαος Παπαγεωργόπουλος (-68κ.)
Αθανάσιος Παπουτσής (-68κ.)
Δημοσθένης Σίνδρος (-73κ.)
Ευάγγελος Χρυσοβαλάντης Χαραμπάκος (-78κ.)
Άγγελος Πολύζος (+78κ.)
Ιωάννης Χατζής (+78κ.)
Σάββας Τσαπτσίδης (+78κ.)
Ευαγγελία Κότουλα (-42κ.)
Ζωή Παπαγεωργίου (-42κ.)
Χρυσούλα Ιωαννίδου (-44κ.)
Όλγα Παπαγεωργίου (-44κ.)
Αδελαίδα Σουλοβάρη (-46κ.)
Αντωνία Ιωάννου (-49κ.)
Αθηνά Μακρυγιάννη (-55κ.)
Φαίδρα Καλτέκη (-59κ.)
Κυριακή Μάτου (-59κ.)
Φανή Νικολαίδου (-63κ.)
Δήμητρα Σωτηρία Μπιτσικώκου (-63κ.)
Ηλια Γρηγορία Κυριακίδη (-68κ.)
Αλεξάνδρα Μπίνη (+68κ.)
Μαρκέλλα Μπακογεώργου (+68κ.)

Συνοδοί-προπονητές είναι οι Νικόλαος Παπαδέας, Παντελεήμων Εφραιμίδης και Αντώνιος Αντωνακόπουλος.

Το πρόγραμμα:
4 Οκτωβρίου
09:00 Προκριματικά
Άνδρες –45kg, -48kg, -51kg, –55kg και Γυναίκες –42kg, -44kg, -46kg –49kg
14:00-19:00 Προκριματικά, Προημιτελικά, Ημιτελικά
19:00-20:00 Τελικοί-Απονομές

5 Οκτωβρίου
09:00 Προκριματικά
Άνδρες – 59kg, – 63kg,– 68kg και Γυναίκες – 52kg, – 55kg, – 59kg
14:00-19:00 Προκριματικά, Προημιτελικά, Ημιτελικά
19:00-20:00 Τελικοί-Απονομές

6 Οκτωβρίου
09:00 Προκριματικά
Άνδρες – 73kg, – 78kg, + 78kg και Γυναίκες – 63kg, – 68kg, + 68kg
14:00-19:00 Προκριματικά, Προημιτελικά, Ημιτελικά
19:00-20:00 Τελικοί-Απονομές

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες