Φέντερερ – Ναδάλ μονομαχία Νο37

Δώδεκα χρόνια μετά Φέντερερ και Ναδάλ είναι και πάλι αντίπαλοι σε τελικό του Μαϊαμι όπεν, καθώς ο Ελβετός νίκησε τον Κύργιο στον ημιτελικό και πήρε την πρόκριση.

Ο αγώνας του Φέντερερ κόντρα στον Ελληνοαυστραλό Κύργιο ήταν εκπληκτικός. Το τελικό 2-1 με τα σετ να είναι 7-6 (9), 6-7 (9), 7-6 (5), άφησε ικανοποιημένους τους θεατές που κατέκλυσαν την Αρένα του Μαϊάμι για να θαυμάσουν έναν θρύλο να αντιμετωπίζει ότι καλύτερο διαθέτει η νέα γενιά.
Ο τελικός πόντος για τον Φέντερερ ήταν άσος με τον Κύργιο να ξεσπά στη ρακέτα του, χτυπώντας τη με δύναμη στο τερέν. Ο Ελβετός περίμενε υπομονετικά μέχρι να τελειώσει το ξέσπασμα του Κύργιου για να πετάξει τα μπαλάκια στην κερκίδα.
Στον τελικό ο Φέντερερ θα αντιμετωπίσει για 37η φορά στην καριέρα του, τον αγαπημένο του αντίπαλο, Ράφαελ Ναδάλ (13-23 υπέρ του Ισπανού το σκορ). Οι δυο τους είχαν βρεθεί αντιμέτωποι και στον τελικό του Μαϊάμι όπεν το 2005 και τότε στις 2 Απριλίου. Ο Φέντερερ είχε χάσει τα δύο πρώτα σετ 6-2, 7-6, αλλά έκανε την ανατροπή με 7-6, 6-3, 6-1 και μετά από τρεις ώρες και 43 λεπτά πήρε τον πρώτο τίτλο που διεκδίκησαν οι δυο τους. Εκείνη ήταν και η πρώτη νίκη του Ελβετού επί του Ναδάλ, αλλά ήταν μόλις η δεύτερη αναμέτρηση τους, καθώς η επική του κόντρα ξεκίνησε ένα χρόνο νωρίτερα και πάλι από το Μαϊάμι όπεν με τον Ναδάλ να επικρατεί 2-0 (6-3, 6-3) στη φάση των «32».
Ο Ισπανός θα αγωνιστεί για 5η φορά σε τελικό του Μαϊάμι όπεν. Τις τέσσερις προηγούμενες έφυγε από την αρένα ηττημένος.