ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Φίλιππος Βέροιας-ΑΣΕ Δούκα στον τελικό

Ένατη παρουσία για το ΑΣΕ Δούκα σε τελικό κυπέλλου, ένατη και για τον Φίλιππο Βέροιας που νίκησε στο δευτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ, το ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ με 25-20 στο κλειστό του Λουτρακίου.

Οι Βεροιώτες θα διεκδικήσουν το έκτο κύπελλο της ιστορία τους και αν το κερδίσουν θα γίνουν η ομάδα με τα περισσότερα από οποιαδήποτε άλλη. Επίσης, όπως μας ενημερώνει η ομοσπονδία, στα 33 χρόνια του θεσμού Δούκας και Φίλιππος δεν έχουν συναντηθεί ποτέ σε τελικό, παρότι οι δύο ομάδες έχουν συνολικά παίξει σε 16 τελικούς!
Όσον αφορά στον ημιτελικό, ο Φίλιππος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε στο 11’ με 5-1. Σταδιακά ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να πλησιάσει στο γκολ (4-5) στο 15:29 με τον Κεδέρη.
Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη αντέδρασε και ξέφυγε με 4-9 στο 22’, ενώ στο ημίχρονο κατάφερε να προηγείται με 7 γκολ (6-13)!
Ο ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του και μείωσε στο 40’ σε 13-17 με τον Κεδέρη. Ο ίδιος παίκτης στην επόμενη φάση νικήθηκε από τον Τσιλιμπάρη, ωστόσο η ομάδα της Νέας Ιωνίας ζήτησε πέναλτι και δίλεπτη του Σάββα Καρυπίδη, ο οποίος ήταν προσωπικός του αντίπαλος στην συγκεκριμένη φάση. Στις έντονες διαμαρτυρίες ο Παναγιώτης Ιατρούδης δέχθηκε κίτρινη κάρτα, δίλεπτη αποβολή και κόκκινη κάρτα. Ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και με σερί 3-0 έφτασε στο 13-20 (45’), αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση.
Στα υπόλοιπα 15 λεπτά οι Βεροιώτες κατάφεραν σχετικά εύκολα να συντηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας 4-5 γκολ και να φτάσουν στο τελικό αποτέλεσμα.
Πεντάλεπτα 1-2, 1-5, 3-5, 4-7, 5-10, 6-13 (ημχ.), 10-15, 13-17, 13-20, 15-22, 18-23, 20-25,
ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ (Ιατρούδης) Τσακνής, Γκέρτσος, Μελετάκος 1, Ζαμπούνης 1, Ζαχάρης, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλέ 2, Κεδέρης 7, Παπακυπριανού 2, Λεωνίδας 3, Κουρέτα, Χελιώτης 1, Χάλαρης, Πρισκάλο 1, Παπαδιονυσίου 2.
Φίλιππος Βέροιας (Σεϊρεκίδης) Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης, Ανανιάδης 3, Μπαντής 3, Δεληγιάννης, Σανίκης 2, Βουτσάς 1, Καρυπίδης 4, Κότσιφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 5, Βεσελίνοβιτς 6
Δίλεπτες 4-8 Πέναλτι 5/6-2/3 Κόκκινη 40:26 Ιατρούδης -52:28 Ανανιάδης (τρεις δίλεπτες).
Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Ο προπονητής της Α΄ ομάδας Παναγιώτης Ιατρούδης στο 40:26 δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία σε απόφαση των διαιτητών. Συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα και ως εκ τούτου δέχθηκε δίλεπτο αποκλεισμό. Συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα εισερχόμενος στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να δεχθεί κόκκινη κάρτα, σύμφωνα με την προοδευτικότητα των ποινών».