Φοβερός Ολυμπιακός

Τον πρώτο από τους δύο… τελικούς που πρέπει να κερδίσει, τον κέρδισε. Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Κραγκούγεβατς την Ραντνίσκι 8-7 και ελπίζει σε πρόκριση στο φάιναλ 6 του τσάμπιονς λιγκ της υδατοσφαίρισης.

του Άκη Ιωακείμογλου

Οι ερυθρόλευκοι ταξίδεψαν στη Σερβία αποφασισμένοι να πετύχουν την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζονται για την πρόκριση, περιμένοντας φυσικά και τη νίκη της Μπαρτσελονέτα επί της Έγκερ στην Ουγγαρία στην επόμενη αγωνιστική.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα και έμεινε πίσω στο σκορ (2-1) το πρώτο οκτάλεπτο για να αντεπιτεθεί στο δεύτερο, με εξαιρετική άμυνα (κράτησε το μηδέν) και με γκολ των Ράτζεν-Φουντούλη πέρασε μπροστά στο σκορ (2-3) στο ημίχρονο.
Το τρίτο οκτάλεπτο, ήταν σαν το πρώτο. Οι Σέρβοι πιο συγκεντρωμένοι, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να κριθούν όλα στην τελευταία περίοδο. Εκεί ο Γιάννης Φουντούλης έκανε εκπληκτικά πράγματα και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με 8-7.

Οκτάλεπτα 2-1, 0-2, 3-1, 2-4
Ραντνίσκι Μπασάρα 3, Ντέντοβιτς 1, Τσουκ 1, Τόχολ 1, Βουξάνοβιτς 1.
Ολυμπιακός Δελακάς 1, Ράτζεν 1, Φουντούλης 3, Μαγιαράκ 1, Γούνας 1, Μουρίκης 1.