ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Φορτωμένοι μετάλλια και με τη 2η θέση στην κατάταξη επιστρέφουν οι καταδύτες

Απόλυτα πετυχημένη ήταν η παρουσία των Ελλήνων καταδυτών στους βαλκανικούς αγώνες νέων που έγιναν στο Βελιγράδι.

Στη σημερινή τρίτη και τελευταία ημέρα των αγώνων, το πρωί η Μελίτη Ευθυμίου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο τραμπολίνο 1μ. κοριτσιών Α’ με 304.80, ενώ οι Νίκος Μόλβαλης και Αθανάσιος Τσιρίκος κατέκτησαν το χρυσό στις συγχρονισμένες τραμπολίνου 3μ. Αγοριών Α/Β, συγκεντρώνοντας 267.03 βαθμούς.
Το απόγευμα, Αγγελική – Λύδια Γεωργοπούλου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην πλατφόρμα κοριτσιών Α’ 7.5μ. με επίδοση 279.15. Στο τραμπολίνο 3μ. κατηγορίας αγοριών Α’, είχαμε διπλή ελληνική επιτυχία, αφού ο Νικόλαος Μόλβαλης ήταν πρώτος με 493.60 βαθμούς, ενώ ο Αθανάσιος Τσιρίκος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 446.10.
Τέλος, ο Μορφίδης πέτυχε ένα ακόμη αργυρό μετάλλιο στο τραμπολίνο 1μ. αγοριών Β’ με 310.80, όπου ο Νικόλαος Νικολόπουλος κατετάγη 4ος με 280.80, και στις συγχρονισμένες πλατφόρμας 10μ. αγοριών Α/Β, οι Τσιρίκος-Μόλβαλης διέπρεψαν κατακτώντας και εκει χρυσό με συνολική βαθμολογία 270.87.
Να σημειωθεί πως η Ελλάδα κατέκτησε την 2η θέση συνολικά στους αγώνες (1η Ρουμανία και 3η Σερβία), ενώ ήταν πρώτη στην κατηγορία των ανδρών.