Φουλ για την πρωτιά του ομίλου ο Ολυμπιακός

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε η ομάδα πόλο των ανδρών του Ολυμπιακού στη φετινή διοργάνωση του τσάμπιονς λιγκ, επικρατώντας επί του Ανόβερο στη Γερμανία με 12-7 για την 9η αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα δυο τέρματα του Γούνα στον παίκτη παραπάνω (04:40) και στην κόντρα (04:10). Οι Γερμανοί μείωσαν με τον Ράντοβιτς αλλά ο Μουρίκης 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του οκταλέπτου, σκόραρε από το φουνταριστό επαναφέροντας το προβάδισμα των δυο τερμάτων για το 3-1 υπέρ του Θρύλου! Στην έναρξη της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ρέαλ (2-3) για να απαντήσει ο Μυλωνάκης πετυχαίνοντας το 2-4. Ακολούθησε το γκολ του Γιόκιτς για το 3-4 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός μετά το 1/1 στον παίκτη παραπάνω στην 1η περίοδο μετρούσε 0/3 στο δεύτερο ενώ οι Γερμανοί είχαν 0/2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 1/1 στο 2ο οκτάλεπτο.
Ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε αισθητά στο 3ο οκτάλεπτο, στο πρώτο δίλεπτο του οποίου σημειώθηκαν τρια γκολ. Ο Δελακάς από την περιφέρεια (07:33) «έγραψε» το 3-5, για να μειώσει ο Μπρούλιαν (06:37) και να σκοράρει εκ νέου ο Γενηδουνιάς σημειώνοντας το 4-6 (06:08). Μετά από εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Φουντούλης έφυγε στην κόντρα και σκόραρε δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα τριών τερμάτων στους ερυθρόλευκους (4-7, 05:35). Στη συνέχεια με τέρμα του Εστράνι το Αννόβερο μείωσε σε 5-7, αλλά ο Γιάννης Φουντούλης με πολύ ωραίο σουτ από την περιφέρεια αύξησε ξανά τη διαφορά στο +3 για το 5-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος.
Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα και έφτασαν στο 5-9 με τον Φουντούλη να πετυχαίνει το τρίτο προσωπικό του τέρμα από την περιφέρεια για να αυξήσει για πρώτη φορά τη διαφορά στο +4. Το Αννόβερο μείωσε με τον Ρέαλ (07:21) αλλά ο Μυλωνάκης απάντησε πετυχαίνοντας το 6-10 (05:3). Στα λεπτά που ακολούθησαν, το Αννόβερο μείωσε σε 7-10 με τον Μπαν αλλά με δυο διαδοχικά γκολ των Μπούσλιε στον παραπάνω (04:27) και Νικολαΐδη στην κόντρα διαμορφώθηκε το τελικό 12-7 υπέρ του Ολυμπιακού.

Oκτάλεπτα 1-3, 2-1, 2-4, 2-4
Ανόβερο (Κάρστεν Σεχάφερ) Σένκελ, Τσόρουσιτς, Μπουκόφσκι, Ρεάλ 2, Μπργκούλιαν 1, Ράντοβιτς 1, Πρόις, Τζόκιτς 1, Σέκουλιτς, Εστράνι 1, Μπαν 1, Βίνκελχορστ, Σούκιτς.
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος) Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 1 Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος.