Φουριόζος ο Ταμουρίδης

Ο Γιάννης Ταμουρίδης τερμάτισε τέταρτος στο σπριντ του πρώτου ετάπ του Γύρου της Σερβίας και την Τετάρτη θα ξεκινήσει από την έκτη θέση της γενική κατάταξης.

του Στέφανου Σουλιώτη

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο μισό της σεζόν ο Γιάννης Ταμουρίδης. Στην πρώτη του διοργάνωση μετά από 40 ημέρες μακριά από αγωνιστικές υποχρεώσεις ο 35χρονος πρωταθλητής της Synergy Baku τερμάτισε τέταρτος στο εναρκτήριο ετάπ του Γύρου της Σερβίας. Στην εκκίνηση βρέθηκαν 118 ποδηλάτες από 22 ομάδες, κυρίως από τη Σερβία, την Ιταλία, την Τουρκία και τη Βουλγαρία. Το πρώτο ετάπ είχε μήκος 144χλμ. με εκκίνηση το Βελιγράδι και τερματισμό τη Λόζνιτσα. Νικητής αναδείχθηκε ο 27χρονος Ιταλός Φιλίππο Φορτίν και τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του Ματέο Μαλουτσέλι και ο Τούρκος Αχμέτ Ορκέν. Αύριο Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο ετάπ του Γύρου της Σερβίας. Η εκκίνηση θα δοθεί από τη Μπάτζιαν Μπάστα και ο τερματισμός θα γίνει μετά από 106χλμ. στην Πριμπόιτσκα Μπάνια.