Γαλλικές ελπίδες στο Γύρο μετά από 31 χρόνια

Ο Τιμπό Πινό, ο Ρομέν Μπαρντέ και ο Γουόρεν Μπαργκουίλ ενσαρκώνουν τις ελπίδες των Γάλλων για καλό πλασάρισμα στη γενική κατάταξη του Τουρ. Μπορεί να είναι σχεδόν αδύνατο να ανεβούν στην κορυφή του βάθρου φέτος όπως έκανε ο Μπερνάρ Ινό στο παρελθόν, αλλά αποτελούν μία ταλαντούχα γενιά η οποία μπορεί να πρωταγωνιστήσει στο μέλλον.

του Στέφανου Σουλιώτη

Πέρασαν τρεις δεκαετίες και η χώρα που γέννησε τον μεγαλύτερο ποδηλατικό αγώνα δεν έχει καταφέρει να αναδείξει νικητή στον Γύρο της Γαλλίας. Ο Μπερνάρ Ινό ήταν ο τελευταίος Γάλλος ποδηλάτης που κατέκτησε την πρώτη θέση το 1985. Ήταν ο πέμπτος τίτλος του σπουδαίου αθλητή σε έναν αγώνα στον οποίο νίκησε συνολικά σε 28 ετάπ. Μετά την απόσυρσή του από την ενεργό δράση ο Ινό προσέφερε τις υπηρεσίες του στο οργανωτικό κομμάτι και ο φετινός Γύρος θα είναι ο τελευταίος του από το συγκεκριμένο πόστο. Όλα αυτά τα χρόνια από τα μάτια του 61χρονου θρύλου της ποδηλασίας πέρασαν δεκάδες Γάλλοι ποδηλάτες αλλά κανείς δε μπόρεσε να επαναλάβει τη δική του επιτυχία.
Στην φετινή διοργάνωση τρεις συμπατριώτες του είναι εκείνοι που ξεχωρίζουν και έχουν πιθανότητες να μπουν ανάμεσα στα μεγάλα φαβορί. Ο Τιμπό Πινό (φωτογραφία), ο Ρομέν Μπαρντέ και ο Γουόρεν Μπαργκουίλ. «Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Πρέπει να ρισκάρουν και να προσπαθήσουν πολύ», ανέφερε ο Ινό έχοντας στο μυαλό του τον Τομά Βεκλέρ ο οποίος φορούσε την κίτρινη φανέλα στον Γύρο του 2011 από το δέκατο μέχρι το δέκατο ένατο ετάπ αλλά τελικά τερμάτισε τέταρτος. Ωστόσο ο Ινό ήταν ξεκάθαρος για άλλη μια φορά όσον αφορά τη νέα γενιά των Γάλλων αθλητών: «Δεν έχουμε τόσο δυνατούς αναβάτες που θα κυριαρχήσουν στα βουνά ή στη χρονομέτρηση οπότε δεν υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να νικήσουμε στον Γύρο. Παρ’όλα αυτά υπάρχουν και άλλοι στόχοι στον αγώνα».
Ο Μπαργκουίλ επέστρεψε στη δράση σε πολύ καλή κατάσταση μετά το ατύχημα που είχε στο προπονητικό καμπ στις αρχές του έτους όταν ένα αυτοκίνητο έπεσε επάνω σε εκείνον και τους συναθλητές του. Ο Πινό κέρδισε πέρυσι τον πιο φημισμένο ορεινό ετάπ – το Αλπ ντ΄Ουέζ , ενώ ο Μπαρντέ σημείωσε την πρώτη του νίκη στον Γύρο στο δέκατο όγδοο ετάπ όπου εκεί φόρεσε τη φανέλα του «βασιλιά των βουνών» αλλά αργότερα την έχασε από τον Κρις Φρουμ.
Φέτος οι τρεις αθλητές έχουν δείξει σημάδια προόδου και βρίσκονται σε φόρμα για τον Γύρο που ξεκίνησε το Σάββατο. Ο Πινό συμμετέχει ως πρωταθλητής Γαλλίας αφού στα τέλη του Ιουνίου νίκησε στην ατομική χρονομέτρηση. Ο Μπαρντέ τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον Φρουμ στο Dauphine το οποίο ήταν το τελευταίο τεστ πριν από την Γύρο, ενώ ο Μπαργκουίλ κατέλαβε την τρίτη θέση στον Γύρο της Ελβετίας (το πρώτο βάθρο σε σημαντικό αγώνα μετά τα δύο ετάπ στον Γύρο της Ισπανίας το 2013. Ικανός να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από τους άλλους δύο φαίνεται πως είναι ο Πινό. Ο 26χρονος έχει βελτιωθεί στο χρονόμετρο και είναι καλός στα παιχνίδια του μυαλού που θα παίξουν οι αντίπαλοί του όσο θα βαραίνουν τα πόδια. Την καλύτερη θέση στον περσινό Γύρο από τους Γάλλους αθλητές κατέκτησε ο Μπαρντέ (ένατη). Το 2014 δύο αθλητές ανέβηκαν ο Ζαν Κριστόφ Περό και ο Πινό ανέβηκαν στο βάθρο αλλά κανένας τους δε βρέθηκε στο ψηλότερο σκαλί.