Γαλλία: Ήττα της Πουατιέ στην έδρα της Σομόν

Κακή εμφάνιση και ήττα με 3-1 για την Πουατιέ στην έδρα της Σομόν για την 24η αγωνιστική.

του Δημήτρη Τυχάλα

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ η ομάδα του Μενέλαου Κοκκινάκη δεν μπόρεσε να κοντράρει την περσινή πρωταθλήτρια και παρέμεινε στην 7η θέση καθώς και η 8η Ναντ ηττήθηκε από την Αζαξιό, με την τελευταία να είναι πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Η Πουατιέ στα δύο τελευταία ματς έχει να παίξει με την υποβιβασμένη Σετ εκτός και την Νις εντός και με μία νίκη λογικά θα είναι 7η και εφόσον η Αζαξιό την επόμενη εβδομάδα την Σομόν λογικά θα βρεθούν αντίπαλοι στην α’ φάση των πλέι οφς έχοντας ανοικτούς λογαριασμούς από πέρσι (οι Κορσικανοί τους απέκλεισαν στο Κύπελλο, αλλά και στην α’ φάση των πλέι οφς)