Γαλλία: Ιστορική βραδιά για την Σεν Ραφαέλ

Το Κύπελλο Γαλλίας εξελίχθηκε σε μια αποθέωση των αουτσάιντερ, με την Σεν Ραφαέλ να πανηγυρίσει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της.

Η Ναντ, η οποία είχε κάνει τη μεγάλη έκπληξη στον ημιτελικό επικρατώντας με 3-1 (20-25, 25-22, 27-25, 25-10) της οικοδέσποινας του φάιναλ φορ Μιλούζ, την πάτησε με τον ίδιο τρόπο στον τελικό!
Πήρε το πρώτο σετ με 25-20, αλλά στη συνέχεια… άδειασε. Η Σεν Ραφάελ με κορυφαίες τη διαγώνια από το Βέλγιο Γκολιάτ (25 πόντοι) και την Αμερικανίδα κεντρική Ρόλφζεν (22 πόντοι) ισοφάρισε σε 1-1, πήρε το τρίτο σετ στις λεπτομέρειες (με την Ναντ να έχει σετ μπολ στο 24-25) και μετά έκανε περίπατο.
Στον αγώνα για θέσεις 3-4 η Μιλούζ παρά το σοκ του αποκλεισμού βρήκε το κουράγιο κι επικράτησε με 3-0 (251-7, 25-19, 25-16) της Παρί Σεν Κλουντ…