Γαλλική βόμβα στο Μαρακαζίνιο!

Με πρώτο σκόρερ τον Αντονί Ρουζιέ η Γαλλία έριξε την πρώτη βόμβα στο φάιναλ 6 του world league, σκορπώντας την απογοήτευση στους χιλιάδες Βραζιλιάνους που κατέκλυσαν το Μαρακαζίνιο καθώς επικράτησε με 3-1 (27-29, 25-21, 31-29, 25-19) της σελεσάο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Βραζιλία παρόλο που πήρε το πρώτο σετ με 29-27, ήταν φανερό ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση (προηγήθηκε με 22-17 και κινδύνευσε να το χάσει), έχασε εύκολα το β’ σετ και στο γ’ κρίθηκαν όλα. Η Βραζιλία είχε το προβάδισμα σε όλο το σετ, είχε σετ μπολ τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε και στο 29-29 κόντρα επίθεση του Ρουζιέρ κι ένα απίστευτο μπλοκ του Νγκαπέ στον Λούκας διαμόρφωσαν το 29-31.
Πλέον το μομέντουμ ήταν με τους τρικολόρ και στο 17-18 με ένα τρομερό σερί του Λερού από το σερβίς (τέσσερις άσοι) έκαναν το 17-23, πανηγυρίζοντας την τεράστια νίκη.
Αύριο η Βραζιλία αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ και θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση στους ημιτελικούς.
Για τον Β’ όμιλο η Σερβία αντιμετωπίζει στις 23:00 την Ιταλία (ρεπό έχει η Πολωνία).