ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Γαρυφάλλου -Σταματόπουλος οι πρωταθλητές

Η Σταυρούλα Μυρσίνη Γαρυφάλλου και ο Κωνσταντίνος Σταματόπουλος ήταν οι νικητές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στο ξίφος ασκήσεως που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ.

του Θανάση Σταθόπουλου

Μετά το πρωτάθλημα της σπάθης, σειρά πήρε αυτό του ξίφους ασκήσεως με τη Σταυρούλα Μυρσίνη Γαρυφάλλου να ξεχωρίζει στις νεάνιδες και τον Κωνσταντίνο Σταματόπουλο στους εφήβους, ενώ ο ΑΟΞ Αιγάλεω ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στα ομαδικά.
Πιο αναλυτικά στην κατηγορία των νεανίδων η Γαρυφάλλου (ΑΟΞ Αιγάλεω) επικράτησε, μετά από έναν δραματικό τελικό, της Ηλιάνας-Δαρίας Μπουζίκα (Μ.Α Κορδελιού) με 15/14, ενώ στο βάθρο βρέθηκε τόσο η Αριάδνη Νάσκαρη (ΟΞ Γλυφάδας), όσο και η Ραλλία Λαιμού (ΑΟΞ Αιγάλεω).
Στο ομαδικό η τετράδα του ΑΟΞ Αιγάλεω ήταν η μεγάλη νικήτρια κερδίζοντας στον τελικό τις αθλήτριες του Παναθηναϊκού με 45/17, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρο ανέβηκε η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Κορδελιού. Στην κατηγορία των εφήβων ο Σταματόπουλος (ΟΞ Γλυφάδας) ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση κόντρα στον Κωνσταντίνου Τερτίπη (ΑΟΞ Αιγάλεω) κερδίζοντας με 15/6, ενώ μαζί τους βρέθηκαν στο βάθρο και οι Δημήτρης Μοσχόλπουλος (ΟΞ Φλώρινας) Αρτέμης Τζοβάνης (ΑΟΞ Αιγάλεω).
Στο ομαδικό ο ΑΟΞ ήταν και πάλι νικητής, καθώς επικράτησε στον τελικό του ΟΞ Γλυφάδας με 45/42, ενώ ο ΟΞ Φλώρινας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Οι αγώνες του πανελλήνιου πρωταθλήματος εβήβων-νεανίδων ολοκληρώνονται την ερχόμενη εβδομάδα (25-26 Ιανουαρίου) με το όπλο του ξίφους μονομαχίας.