Γκελαούζος-Αστροπεκάκη νικητές στα 15χλμ.

Με επιτυχία διεξήχθη σήμερα στο Σχινιά ο αγώνας δρόμου 15χλμ. όπου στους άνδρες νικητής ήταν ο Κώστας Γκελαούζος και στις γυναίκες η Πόπη Αστροπεκάκη.

του Τόλη Λελεκίδη

Οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν και οι καλύτερες για τους δρομείς, όμως υπήρξε συμμετοχή σε αυτό το 2ο Double Road Race Athens 2014. Ένας αγώνας που καθιερώνεται και κάθε χρόνο μαζεύει και περισσότερους δρομείς. Ν’ αναφέρουμε ότι πρόκειται για μια κούρσα που οι συμμετέχοντες τρέχουν τα πρώτα 10χλμ., κάνουν αποκατάσταση και συνεχίζουν με τα υπόλοιπα 5χλμ. «Μικτή» ήταν και η νίκη, δείγμα της διαφορετικότητας του αγώνα, αφού στους άνδρες κέρδισε ένας πρωταθλητής των 5χλμ. και στις γυναίκες μια μαραθωνοδρόμος.
Ο Γκελαούζος της ΑΕΚ τερμάτισε σε 46.52 και η Αστροπεκάκη του Πανιωνίου σε 55.01, η οποία ήταν 10η στη γενική κατάταξη. Δεύτερος ήταν ο Δήμος Μαγγίνας σε 47.29 και τρίτος ο Χρήστος Καλλίας σε 47.36, ενώ τέταρτος ήταν ο 42άχρονος Γιώργος Καραβίδας που πήρε και το χρηματικό έπαθλο των 200 ευρώ, καθώς κέρδισε το Grand Master, που δίνεται στην καλύτερη επίδοση με βάση την ηλικία και το φύλο. Στις γυναίκες δεύτερη ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη σε 56.20 και τρίτη η Ντενίζ Δημάκη σε 57.38. Στη φετινή διοργάνωση τιμώμενο πρόσωπο ήταν ο πρωταθλητής και κάτοχος των πανελληνίων ρεκόρ στα 10.000μ. και το μαραθώνιο και τωρινός διευθυντής του ΑΣΑΕΔ, Σπύρος Ανδριόπουλος.